"Novi koronavirus povzroča akutne dihalne težave, ob tem pa se pri približno tretjini bolnikov pojavi tudi nevrološka prizadetost, predvsem glavobol, motnje zavesti in parestezije. Pri bolnikih s covidom-19 je pogostejša tudi možganska kap," opozarja Janja Pretnar Oblak z Nevrološke klinike UKC-ja Ljubljana. Dodaja, da so virus dokazali v možganskem likvorju, kar kaže, da gre lahko za neposredno okužbo osrednjega živčevja.

Kot pojasnjuje Janja Pretnar Oblak so virus dokazali v možganskem likvorju, kar kaže, da gre lahko za neposredno okužbo osrednjega živčevja. Foto: BoBo/Borut Živulović
Kot pojasnjuje Janja Pretnar Oblak so virus dokazali v možganskem likvorju, kar kaže, da gre lahko za neposredno okužbo osrednjega živčevja. Foto: BoBo/Borut Živulović

"Nedavno objavljena študija iz Vuhana na 217 hospitaliziranih bolnikih s covidom-19 je pokazala, da je imelo 36 odstotkov bolnikov nevrološke bolezenske znake; pri 24 odstotkih so opisali prizadetost osrednjega živčevja, pri 9 odstotkih prizadetost perifernega živčevja in pri 11 odstotkih prizadetost skeletnih mišic. Večinoma so se bolezenski znaki pojavili v povprečju 1–2 dni po začetku bolezni, možganska kap in motnja zavesti pa z nekajdnevno zamudo," dodaja Janja Pretnar Oblak.

V Društvu za zdravje srca in ožilja in Združenju bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo so pred evropskim dnevom ozaveščanja o možganski kapi, ki bo 12. maja, opozorili, da je pandemija novega koronavirusa v ozadje potisnila veliko drugih bolezni. Kljub temu vsak dan v Sloveniji več kot deset ljudi zadene možganska kap, najpogostejša nevrološka bolezen. Ob tem je smrtnost velika, izredno velika je tudi invalidnost, ki prizadene bolnika in njegove svojce. Najpomembnejša preventiva je zdrav način življenja, ki naj se začne čim bolj zgodaj v življenju. Ob tem so dodali, da letošnje množične prireditve, s katero so spet želeli opozoriti na težave pri možganski kapi, ne bo.

Najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake kapi s pomočjo besede GROM:

G – govor (prizadet govor)
R – roka (delna ali popolna ohromelost ene roke)
O – obraz (povešen ustni kot – asimetrija obraza)
M – minuta (takoj pokliči 112)