V Nemčiji je z vsemi potrebnimi odmerki cepljenega skoraj 62 odstotkov, z enim odmerkom pa 66 odstotkov prebivalstva. Nemški minister za zdravje Jens Spahn meni, da bi bili, če bi se cepilo okoli 70 odstotkov prebivalstva, tudi pozimi varni pred novimi omejitvami.
Kot je poročala dopisnica RTV Slovenija iz Nemčije Polona Fijavž, v Nemčiji število okužb po konstantni rasti zadnje tedne zadnja dva dni upada, zaznanih je okoli 87 okuženih v tednu dni na 100 tisoč prebivalcev. Gre za pandemijo necepljenih, pravi minister za zdravje Spahn. Nemška vlada želi zato cepilni kampanji dati nov zagon in doseči tiste, ki bi se cepili, pa za to ni bilo prave priložnosti ali je bilo organizacijsko prezapleteno.
Javnomnenjske raziskave kažejo, da se v Nemčiji ne želi cepiti okoli 10 odstotkov ljudi, pet odstotkov jih je gorečih nasprotnikov cepljenja, vsi preostali bi lahko bili dosegljivi. Zato akcija "TukajSeCepi", ko bodo cepilne postaje postavili na mesta, kjer se zbirajo ljudje. Računajo, da bi s to akcijo lahko do jeseni dosegli dodatnih pet milijonov ali okoli sedem milijonov ljudi.
Minister za zdravje Jens Spahn je v današnjem pozivu ljudem, naj se cepijo, dejal, da cepljenje ostaja svobodna odločitev posameznika, ki pa ima vpliv na druge. "Cepljenje je osebna, svobodna odločitev in tako bo ostalo. Ampak gre tudi za odločitev, ki vpliva na druge. Že v lastnem okolju – družini, med prijatelji, kolegi, a med to pandemijo tudi na celotno družbo. Odločitev vsakega posameznika, da se cepi, odloča o tem, kako varno bomo kot družba prišli skozi jesen."
Na vzhodu manj cepljenih
Številke še kažejo, da 95 odstotkov hospitaliziranih bolnikov s covidom ni cepljenih. Velike razlike v Nemčiji so med deželami, v nekdanji vzhodnonemški Saški je najnižji delež cepljenih, le okoli 40 odstotkov, v t. i. novih deželah je precepljenost bistveno nižja, najvišja je na severu, v Bremnu, 71 odstotkov, je še poročala dopisnica.
Tri faze v Avstriji
V 1. fazi bodo v Avstriji obvezne maske FFP2, veljavnost hitrega testa bo 24 ur. V 2. in 3. fazi bodo necepljenim omejili dostop do storitev.
Avstrijska vlada je predstavila načrt treh faz ukrepov, ki jih bodo sprejemali glede na obremenitev bolnišnic. V zadnjem dnevu so sicer v državi prvič po koncu aprila potrdili več kot 2000 okužb.
V prvi fazi, ki se bo začela 15. septembra, bo tam, kjer so bile do zdaj obvezne zaščitne maske, nujna uporaba maske tipa FFP2. V trgovinah bodo te za necepljene obvezne, za cepljene pa priporočene.
Veljavnost hitrih antigenskih testov se bo ob tem skrajšala z 48 na 24 ur. To sicer ne zadeva šolarjev, za katere se ureditev glede testiranja ne spreminja.
V drugi fazi bo vstop na nekatere večje dogodke ali v določene gostinske lokale mogoč le še ob izpolnjevanju pogoja PC, torej za cepljene in prebolele.
V zadnji fazi hitri antigenski test sploh ne bi več zadostoval za nobeno od vseh področij in storitev, kjer sicer velja pogoj PCT.
Vlada napoveduje tudi zaostritev preverjanja izpolnjevanja veljavnih ukrepov.
Kurz: Odgovor je cepljenje, in ne zapiranje
"Odgovor je cepljenje, in ne zapiranje," je usmeritev države opisal kancler Sebastian Kurz. Zgled naj bi bila Danska, kjer zaradi 86-odstotne precepljenosti ni več omejitev.
Ukrepi naj bi med drugim zaščitili za Avstrijo zelo pomemben zimski turizem. "Prihajajoča zimska sezona bo potekala," je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA zatrdil deželni glavar Tirolske Günther Platter.
Z vsaj enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo do zdaj v Avstriji cepljenih nekaj več kot 62 odstotkov populacije, z vsemi potrebnimi pa nekaj manj kot 59 odstotkov, še poroča APA. To predstavlja približno 69 odstotkov odraslega prebivalstva.
Zadnji dan 2268 okužb
V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili 2268 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 645 covidnih bolnikov, kar je sto več kot pred tednom dni, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Na intenzivni terapiji je 180 covidnih bolnikov, kar je devet več kot dan prej. V zadnjem dnevu so umrli trije bolniki s covidom-19, skupaj od začetka epidemije 10.815.
2268 novih okužb z novim koronavirusom je bistveno več od povprečja zadnjih sedmih dni, ki je bilo v Avstriji 1580. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev se je povzpela na 123,8. Nazadnje so v Avstriji več kot 2000 novih okužb potrdili 30. aprila, in sicer 2131.
Na Hrvaškem največ okužb po 12. maju
Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu ob 10.928 testih potrdili 1237 okužb z novim koronavirusom, kar je največje dnevno število okuženih od 12. maja, ko so potrdili 1471 okužb.
V zadnjem dnevu je umrlo deset covidnih bolnikov, je objavil nacionalni štab civilne zaščite. Do zdaj je na Hrvaškem s covidom umrlo 8395 ljudi.
Na Hrvaškem je dnevno število okužb z novim koronavirusom začelo naraščati avgusta, rast se pospešeno nadaljuje tudi septembra. Prejšnjo sredo so potrdili 805 novih primerov okužb, teden dni pred tem 470.
V državi je 5009 aktivnih okužb z novim koronavirusom, v samoizolaciji je 9568 ljudi. Na bolnišničnem zdravljenju je 540 covidnih bolnikov, med njimi jih 62 potrebuje pomoč medicinskih ventilatorjev, je še zapisal nacionalni štab civilne zaščite.
Do torka zvečer so porabili nekaj več kot 3,3 milijona odmerkov cepiva proti covidu-19. Z vsemi potrebnimi odmerki je cepljenih 48,5 odstotka odraslih.
Število okužb raste tudi na Češkem
Na Češkem so v zadnjem dnevu potrdili 588 okužb z novim koronavirusom, kar je največ od 25. maja. Država, ki je bila ena izmed najhuje prizadetih v predhodnih valovih pandemije, je imela poleti nizko raven okužb. Zdravstvene oblasti zdaj pričakujejo nadaljnji porast okužb.
Na nacionalni ravni sedemdnevna incidenca znaša 21 na 100.000 prebivalcev. Najslabše je stanje v Karlovih Varih, kjer je bilo v zadnjih sedmih dneh 77 okuženih na 100.000 ljudi, na spletni strani poroča časopis Lidove noviny.
Češki premier Andrej Babiš je v torek kljub vnovičnemu naraščanju okužb zavrnil možnost zapiranja javnega življenja. A je po srečanju z avstrijskim in slovaškim kolegom dodal, da pozorno spremljajo razmere, poroča APA.
Zadnje dnevne številke so še vedno bistveno nižje od lanske jeseni in letošnje pomladi, ko so poročali o več tisoč primerih na dan, na vrhuncu celo 17.000 dnevnih okužbah.
V državi s približno 10,7 milijona prebivalcev je do zdaj umrlo več kot 30.000 covidnih bolnikov. Z vsemi potrebnimi odmerki je bilo po podatkih ECDC-ja proti covidu-19 cepljenih 64 odstotkov odraslih prebivalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje