Epidemija v ZDA se ne umirja, prav nasprotno. Po poročanju Univerze Johnsa Hopkinsa in medijev je v sredo umrlo največ bolnikov s covidom-19 v državi do zdaj – več kot 2670. Do zdaj je največ ljudi umrlo 15. aprila (2607). Strokovnjaki opozarjajo, da se teden dni po zahvalnem dnevu v ameriških bolnišnicah zdravi rekordno število bolnikov s covidom-19 – več kot 100.000. To je skoraj dvakrat višja številka kot ob prejšnjih vrhuncih aprila in julija. Skoraj 20.000 bolnikov se zdravi na intenzivni negi, najmanj 6855 bolnikov diha z medicinskimi ventilatorji.
Bolnišnice in njihovi oddelki za intenzivno nego postajajo preobremenjeni tako kot na višku prvega vala pandemije aprila. V Wisconsinu odrasle bolnike s covidom-19 selijo v otroške bolnišnice, primanjkuje pa tudi zdravnikov in medicinskih sester.
Na dan bi lahko umrlo celo do 4000 bolnikov
Po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa je doslej v ZDA umrlo več kot 273.000 bolnikov s covidom-19, z novim koronavirusom pa se je okužilo več kot 13,9 milijona ljudi. Zaradi naraščanja okužb in bolezni, kar se bo, kot napovedujejo pristojni, po prazniku zahvalni dan še povečalo, zdravstveni strokovnjaki menijo, da bi na dan v povprečju lahko umrlo do 3000 ali celo do 4000 ljudi.
Številke so skrb vzbujajoče, medtem pa iz ZDA poročajo tudi o več kot 150.000 novookuženih vsak dan. Trenutno sedemdnevno povprečje okužb v državi je za 20.000 nižje kot pred tednom dni, ko je bilo s 172.000 novimi potrjenimi primeri najvišje do zdaj, piše Guardian.
Direktor Centra za nalezljive bolezni Robert Redfield je opozoril, da bi bila lahko prihajajoča zima "med največjimi izzivi v zgodovini države do zdaj". "Resnica je, da nas decembra, januarja in februarja čakajo izjemno težki časi. Pravzaprav menim, da bo to obdobje najtežje za področje javnega zdravja v naši zgodovini."
Stvari ne olepšuje niti novoizvoljeni predsednik Joe Biden, ki je dejal: "Čaka nas zelo težek božič. Ne želim strašiti, a to so dejstva – verjetno bomo do januarja izgubili še 250.000 državljanov," je dejal.
Največ okužb v Teksasu in Kaliforniji
Trenutno v ZDA ni nekaj žarišč, kjer je število okužb najvišje, ampak so te razpršene po vsej državi. V vseh zveznih državah so "rdeča območja", v katerih je okuženih več kot 10 odstotkov prebivalcev. Samo v sedmih zveznih državah je ta delež nižji od petih odstotkov. Največ okužb je trenutno v Teksasu in Kaliforniji (skoraj 1,3 milijona), na Floridi (milijon), v Illinoisu (750.000) in New Yorku (664.000). Največ smrti s covidom-19 je še vedno v New Yorku (34.700), sledijo pa Teksas (22.335), Kalifornija (19.410), Florida (18.800) in New Jersey (17.000).
Kalifornija je v sredo prijavila 20.000 novih okužb, kar je največ kjer koli v enem dnevu, v bolnišnicah pa je 8500 ljudi. V Teksasu je hospitaliziranih 9000 ljudi, v New Yorku pa 3924. V New Yorku je bilo v sredo 8973 pozitivnih testov od 194.000 opravljenih ali 4,63 odstotka. Umrlo je 69 ljudi.
Svetovalec Bele hiše za razvoj in distribucijo cepiva proti koronavirusu po državi Moncef Slaoui je v sredo dejal, da bodo do februarja lahko cepili 100 milijonov Američanov. Bela hiša je države že obvestila, kdaj lahko pričakujejo uvodne pošiljke cepiva podjetja Pfizer. Guverner Andrew Cuomo je sporočil, da ga je Bela hiša obvestila, da New York, ki mu je predsednik Donald Trump grozil, da cepiva ne bo dobil, prvo pošiljko 170.000 odmerkov lahko pričakuje že 15. decembra.
Trumpova vlada medtem v času naraščanja okužb in smrti zavrača kritike, da pripravlja velike zabave za božič in novo leto. Tiskovna predstavnica Bele hiše Kayleigh McEnany je na kritike odvrnila, da "če lahko levičarji uničujejo lastnino in napadajo policiste, potem lahko oni organizirajo božične zabave".
Obama: Če Fauci pravi, da je cepivo varno, mu verjamem
Oglasili pa so se trije nekdanji predsedniki države – Barack Obama, Bill Clinton in George W. Bush, ki so se ponudili, da so se pripravljeni cepiti proti novemu koronavirusu pred kamerami, če bi to pomagalo prepričati ljudi, da je cepivo – ko bo na voljo – varno. Bush je glavnega ameriškega strokovnjaka za javno zdravje epidemiologa Anthonyja Faucija vprašal, kako lahko prispeva k spodbujanju k cepljenju, Obama pa je v nekem intervjuju dejal: "Če Fauci pravi, da je cepivo varno, mu verjamem. Verjamem znanosti."
Fauci: London je prehiteval pri odobritvi cepiva
Fauci se je medtem odzval na odločitev Združenega kraljestva za začetek cepljenja proti covidu-19 z naslednjim tednom. Dejal je, da ta država ni bila tako stroga kot ZDA v postopku odobritve cepiva.
Združeno kraljestvo je namreč v sredo kot prva država na svetu odobrila cepivo proizvajalca Pfizerja. "Združeno kraljestvo tega ni storilo tako pazljivo," pa je dejal Fauci. "Če to storiš hitro in površno, se ljudje ne bodo želeli cepiti," je dodal. V Londonu medtem vztrajajo, da je cepivo varno in učinkovito.
Vodja britanskega organa za nadzor nad zdravili June Raine je v sredo dejala, da v postopku niso prehitevali.
BBC poroča, da ima ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) drugačen pristop kot druga regulatorna telesa po svetu. FDA namreč proizvajalce cepiv pozove, naj mu dostavijo surove podatke, ki jih nato ta organ sam znova analizira.
Britanski regulatorni organ pa se na drugi strani močno zanaša na poročila samih proizvajalcev cepiv, tako kot evropska agencija za zdravila v Amsterdamu.
Fauci je še dejal, da verjame, da bodo ZDA cepivo kmalu odobrile. FDA bo 10. decembra razpravljal o Pfizerjevem cepivu, odobrenem v Združenem kraljestvu, teden dni pozneje pa bodo razpravljali še o cepivu podjetja Moderna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje