V bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi 288 bolnikov, 77 jih potrebuje intenzivno nego, 211 pa jih je na navadnih oddelkih. Skupno število bolnikov, ki se zdravijo v bolnišnicah in pri katerih je potrjena okužba z novim koronavirusom, je 462.
Umrlo je šest bolnikov s covidom-19.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1634, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa 1355.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi 28.592 primerov aktivnih okužb.
Prvi primer novega koronavirusa potrjen pred dvema letoma
Prvi primer okužbe z novim koronavirusom so potrdili 4. marca 2020 pri skupini popotnikov iz Maroka. Kmalu za tem so sledili še drugi vdori virusa v državo, med drugim ga je iz Italije prinesel zdravnik v metliški dom za starejše. Prvi covidni bolnik, ki je umrl 14. marca, je bil oskrbovanec metliškega doma.
Nekaj manj kot dve leti pozneje, po več kot 900.000 potrjenih okužbah, več kot 6300 umrlih s covidom-19 glede na podatke sledilnika za covid-19, 30.000 hospitaliziranih bolnikih ter milijonskih stroških zdravljenja, testiranja in cepljenja, se je epidemija tudi v Sloveniji umirila do točke, v kateri se je vlada odločila za precejšnje sproščanje omejitvenih ukrepov.
Za večino dejavnosti ni več treba izpolnjevati PCT-pogoja. Obvezni PCT-pogoj se nadaljuje pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti in socialnovarstvenih storitvah ter v zaporih.
V šolah ne bodo več obvezne maske
V šolah je odpravljeno samotestiranje, ostajajo pa obvezne zaščitne maske v zaprtih prostorih. Zaščitne maske od ponedeljka ne bodo več obvezne za učence, dijake, študente in učitelje v prostorih vzgojno-izobraževalnih zavodov. Maske morajo nositi tisti, ki so vključeni v izobraževanje pri drugih nosilcih, na primer, da imajo vaje ali prakso v zdravstvu ali socialnem varstvu.
Zanimanje za cepljenje je povsem upadlo
Po skoraj enem letu od začetka množičnega cepljenja proti covidu-19 ostaja neprecepljene več kot 40 odstotkov populacije.
V Slovenijo prispela prva pošiljka cepiva proizvajalca Novavax, ki se je kot beljakovinsko cepivo pridružilo cepivom Pfizerja in Moderna, temelječima na mRNK-tehnologiji, ter vektorskima cepivoma Janssen in AstraZenece. Omenjena cepiva je do zdaj odobrila Evropska agencija za zdravila.
Kot kažejo zadnji podatki, je zanimanje za zaščito s cepljenjem skoraj popolnoma upadlo, v zadnjih dneh se proti covidu-19 glede na podatke NIJZ-ja dnevno cepi le še nekaj deset ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje