Guverner New Yorka Andrew Cuomo je po poročanju BBC-ja dejal, da je v zadnjem dnevu umrlo 594 ljudi, skupaj v tej zvezni državi že 4159. Dan prej je umrlo 630 ljudi.
V New Yorku je okuženih 122.000 ljudi, kot je dejal Cuomo, pa je bilo iz bolnišnic odpuščenih skoraj 75 odstotkov bolnikov, ki so potrebovali hospitalizacijo.
Za zdaj je prezgodaj, da bi vedeli, ali je epidemija v New Yorku dosegla vrhunec, poroča BBC. Cuomo je še dejal, da ne vedo niti, ali bo po vrhuncu število primerov upadalo hitro ali počasi, kar bi še vedno predstavljalo veliko breme za zdravstvo. Ljudi je pozval, naj ostanejo doma, razen če morajo po nujnih opravkih.
Vodja javne zdravstvene službe ZDA Jerome Adams je medtem opozoril, da sledi "najtežji in najbolj žalosten teden v življenju večine Američanov". Dneve, ki sledijo, je primerjal z japonskim napadom na Pearl Harbour leta 1941 in teroristične napade 11. septembra 2001, pri čemer pa dogodek ne bo lokaliziran. "Dogajalo se bo po vsej državi in rad bi, da Amerika to razume," je dejal.
V ZDA je okuženih več kot 320.000 ljudi, več kot 9100 pa jih je umrlo.
Število okužb in smrti narašča v mestih, kot so Washington, Detroit in New Orleans, medtem ko je za okoli 90 odstotkov Američanov odrejena nekakšna oblika obvezne karantene.
Guvernerji več držav še naprej opozarjajo, da jim močno primanjkuje potrebnih zdravstvenih potrebščin, vključno z respiratorji in maskami.
Trump napoveduje mrtve
"Ta teden, ki je pred nami, bo verjetno najtežji. Veliko bo mrtvih, na žalost, bo jih veliko manj, kot bi jih bilo, če ne bi sprejeli teh ukrepov, a mrtvi bodo," je dejal Donald Trump na tiskovni konferenci.
Zveznim državam, ki jih je epidemija najhuje prizadela, je obljubil pomoč. Njegova administracija jim bo poslala "ogromno vojske, na tisoče vojakov, zdravstvenih delavcev, profesionalcev". Ob tem je napovedal, da bodo v zvezno državo New York poslali tisoč pripadnikov vojaškega osebja.
Ogromne zaloge antimalarikov
Znova je poudaril, da se morajo ZDA kmalu znova odpreti, saj ne želi, da bi tako stanje trajalo mesece in mesece. Ob tem je napovedal, da bodo državne zaloge okrepili z 29 milijoni odmerki antimalarikov, ki jih bodo uporabili za bolnike z novim koronavirusom.
Kljub opozorilom ameriškega nacionalnega inštituta, da ima antimalarik hidroksiklorokin lahko močne stranske učinke, da je še premalo podatkov o njegovi varni uporabi in učinkovitosti pri zajezitvi pandemije, je Trump neposredno pozval ljudi, naj ga vzamejo, če se bojijo, da bi zboleli za boleznijo covid-19, poroča Guardian. Cepiva ali zdravila proti virusu SARS-CoV-2 sicer še ni.
Omenjeni antimalarik se uporablja za zdravljenje malarije, artritisa in lupusa. Poročila o tem, da naj bi nekatere okužene ozdravil, pa so povzročila večje povpraševanje po tem zdravilu, zaradi česar ga težko dobijo tisti, ki so resnično oboleli za katero od omenjenih treh bolezni.
"Kaj lahko izgubite? Kaj lahko izgubite. Vzemite ga!" je pozval Američane Trump. Dejal je, da bi ga vzel tudi sam, a da se bo moral o tem posvetovati s svojim zdravnikom. Je pa zanimivo, da je Trumpov svetovalec za nacionalno zdravje, ki je bil z njim na tiskovni konferenci, javnosti odsvetoval jemanje hidroksiklorokina.
Trump zavrnil očitke Nemčije, da so ZDA "sodobni pirati"
Trump je znova poudaril tudi pomen aktivacije zakona o vojni, ki je še iz časa korejske vojne, in ki mu daje pooblastilo nad nadzorom proizvodnje in zalog medicinskih proizvodov, izdelanih v ZDA.
Po sobotnih obtožbah Nemčije, da naj bi ji ZDA odtujile 200.000 že plačanih zaščitnih mask, ki so bile na poti iz Bangkoka, je Trump znova izrazil svoje nezadovoljstvo nad ameriškim konglomeratom 3M, ki izdeluje zaščitno opremo. Maske na poti v Nemčijo so bile njihove izdelave.
Trump je dejal, da je nad podjetjem 3M "zelo razočaran", saj da bi moralo "skrbeti za svojo državo in šele nato za druge". Ob tem je zavrnil obtožbe Nemčije, da so ZDA izvedle dejanje "sodobnega piratstva". Nemčija primer še preiskuje.
Iz podjetja 3M so sporočili, da bodo za ameriški trg izdelali še več zaščitnih mask tipa N95, da pa morajo kljub temu še naprej izvažati. Fema (zvezna agencija za posredovanje v nesrečah) pa je po Trumpovih besedah izdala ukaz o izdelavi 180 milijonov zaščitnih mask N95.
Za velikonočne praznike bi ukrepe malo 'omilil'
Kljub opozorilom, naj ljudje omejujejo socialne stike in bodo doma, na javnih mestih pa nosijo zaščitno masko, je pred prihajajočimi velikonočnimi prazniki retoriko nekoliko omilil, in to v času, ko so v državi potrdili več kot 300.000 okuženih, umrlo pa je 8500 ljudi. Večina mrtvih je v New Yorku, kjer je v soboto umrlo še 630 ljudi, s čimer je skupno število mrtvih v tej ameriški zvezni državi 3565.
ZDA so tako država z največ okuženimi prebivalci na svetu, sledi Španija z več kot 126.000, Italija z več kot 124.000 in Nemčija z nekaj več kot 96.000 okuženimi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje