"Če ne bomo previdno ukrepali na mednarodni ravni, bi lahko bilo število mrtvih še višje," je opozoril vodja programa za izredne razmere pri Svetovni zdravstveni organizaciji Mike Ryan.
Odkar je koronavirusna bolezen lani prvič izbruhnila na Kitajskem, je umrlo skoraj milijon ljudi. Do zdaj so na svetu potrdili 32 milijonov primerov okužb, njihovo število še naprej narašča. Pred zimo v več državah severne poloble zaznavajo drugi val epidemije novega koronavirusa.
Napovedujejo dva milijona smrtnih žrtev
"To ni nemogoče," je odgovoril Ryan, ko so ga vprašali, ali je mogoče, da bo covid-19 po svetu zahteval dva milijona smrti. Dodal je, da zdravljenje bolezni sicer napreduje, število smrti pa upada, a niti z učinkovitim cepivom niti z boljšimi zdravili ne bo mogoče zajeziti naraščanja števila smrtnih žrtev, ki bo v vsakem primeru preseglo dva milijona. "Milijon je grozljiva številka in potrebujemo razmislek o tem, preden bomo začeli razmišljati o drugem milijonu," je opozoril.
"Smo pripravljeni storiti vse, kar je potrebno, da se izognemo temu številu?" je vprašal Ryan in vlade pozval, naj za nadzorovanje covida-19 naredijo vse, kar je v njihovi moči.
So v Evropi storili dovolj?
Do zdaj so največ primerov ugotovili v ZDA, Indiji in Braziliji, kjer so skupno zaznali več kot 15 milijonov okužb. V zadnjih dneh so znova zaznali povečano število okužb tudi v evropskih državah, kjer napovedujejo popolno zaprtje posameznih območij, podobno ukrepom, ki so jih uvedli ob prvem valu epidemije.
"Po celotnem sicer zelo velikem območju se pojavlja skrb vzbujajoča rast okužb," je dogajanje v Evropi komentiral Ryan. Evropejce je pozval, naj se vprašajo, ali so storili dovolj, da bi se izognili popolnemu zaprtju držav, in ali so uvedli alternativne ukrepe, kot so testiranje, sledenje okužbam, karantena in medosebna razdalja.
Po svetu novi ukrepi
Da bi omilili drugi val, v podjetjih po svetu uvajajo stroga pravila medosebne razdalje.
Španska vlada je predlagala, da bi znova uvedli popolno zaprtje vseh delov Madrida, kjer se je število primerov močno povečalo. Namesto tega so krajevne oblasti v nekaterih delih prestolnice uvedle nove omejitve, ki so prizadele milijon ljudi.
Zaposleni v mestu Marseille na jugu Francije so protestirali proti zaprtju barov in restavracij v državi. Ker se je število dnevnih okužb povečevalo, so v petek v več delih Združenega kraljestva uvedli dodatne ukrepe proti novemu koronavirusu, poroča BBC.
Omejitve za podjetja se v nekaterih zveznih državah ZDA po drugi strani sproščajo, čeprav se število okuženih povečuje. Direktor ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci ocenjuje, da se prvi val epidemije novega koronavirusa v ZDA še ni končal, saj se število okužb od prvega izbruha še ni zmanjšalo. "Namesto da govorimo o drugem valu, se raje vprašajmo, ali smo pripravljeni na izziv, ki nas čaka jeseni in pozimi?" je Fauci dejal za medijsko hišo CNN.
Izrael je pred enim tednom prvi na svetu že drugič popolnoma zaprl državo, zdaj pa je zaostril še ukrepe, ki se nanašajo na podjetja in potovanja. Od petka dalje bodo vrata zaprle vse družbe, ki jih uradno ne uvrščajo med nujne storitve. Ljudje se zunaj lahko zadržujejo le kilometer od doma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje