WHO opozarja, da bi lahko omikron mutiral tudi v bolj nevarno različico. Foto: EPA
WHO opozarja, da bi lahko omikron mutiral tudi v bolj nevarno različico. Foto: EPA

Omikron se naglo širi po svetu, vendar je sodeč po dosedanjih ugotovitvah manj nevaren od prejšnjih različic, kar je okrepilo upanje, da se epidemija bliža h koncu.

Visoka uslužbenka Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Catherine Smallwood je medtem za francosko tiskovno agencijo AFP posvarila, da bi lahko imelo rekordno širjenje okužb tudi nasproten učinek.

"Bolj kot se omikron širi, bolj kot se prenaša in bolj kot se množi, verjetneje je, da bo nastala nova različica. In omikron je smrtonosen, lahko vodi v smrt (...) morda v malo manjši meri kot delta, a kdo ve, kaj bi lahko prinesla nova različica," je dejala.

V Evropi so od začetka pandemije potrdili več kot sto milijonov okužb z novim koronavirusom, od tega več kot pet milijonov samo v zadnjem tednu leta 2021. Ob tej številki zbledi vse, čemur smo bili priča pred tem, je spomnila Smallwood in nadaljevala, da smo, posebej v Zahodni Evropi, v zelo nevarni fazi, saj vidimo bistven porast okužb, medtem ko dejanske posledice tega še niso res jasne.

Tudi če je pri omikronu na ravni posameznika nevarnost hospitalizacije bistveno manjša kot pri delti, bi lahko zaradi ogromnega števila okuženih v bolnišnicah pristalo ali celo umrlo več ljudi, kot jih je v prejšnjih valovih pandemije, je posvarila.

Francoski znanstveniki so odkrili novo različico. Fotografija je simbolična, na njej je laboratorij za sekvenciranje genoma v Lyonu med obiskom premierja Castexa in zdravstvenega ministra Verana. Foto: EPA
Francoski znanstveniki so odkrili novo različico. Fotografija je simbolična, na njej je laboratorij za sekvenciranje genoma v Lyonu med obiskom premierja Castexa in zdravstvenega ministra Verana. Foto: EPA

V Franciji odkrili novo različico

O odkritju nove različice je že 10. decembra poročalo več francoskih medijev, saj so takrat znanstveniki z inštituta za preučevanje nalezljivih bolezni IHU Mediterranee Infection v Marseillu javnost prvič seznanili s svojim odkritjem.

Prejšnji teden so nato objavili članek na spletni strani medRxiv, namenjeni brezplačni distribuciji še neobjavljenih elektronskih besedil s področja medicine, kliničnih raziskav in sorodnih zdravstvenih ved.

V analizi so potrdili 46 različnih mutacij, ki jih drugje po svetu do zdaj niso zaznali, od tega polovico na t. i. proteinu S. Prav mutacije na tem bodičastem proteinu, s pomočjo katerega koronavirus prodre v celice in se razmnožuje, so bistvene za učinkovitost cepiv proti covidu-19.

Z novo različico B.1.640.2, ki ji po imenu inštituta pravijo tudi IHU, se je potrjeno okužilo najmanj 12 ljudi na jugovzhodu Francije, na območju Marseilla. Prvi oz. indeksni primer je bila odrasla oseba, polno cepljena proti covidu-19, ki je bila pozitivna na testiranju po vrnitvi iz Kameruna.

Njen vzorec so poslali v sekvenciranje, s katerim v Franciji sistematično spremljajo koronavirusne različice, pri čemer so odkrili atipično kombinacijo treh mutacij na proteinu S. Med njimi je mutacija E484K, zaradi katere bi lahko bila različica odpornejša na obstoječa cepiva, in pa mutacija N501Y, zaradi katere bi utegnila biti bolj nalezljiva.

WHO različice za zdaj ne spremlja

O novi različici je sicer malo znanega. Ni še ni jasno, kako nevarna je in ali se bo razširila. Strokovnjaki ob njenem odkritju za zdaj predvsem poudarjajo velik pomen genomskega opredeljevanja oziroma sekvenciranja, saj je razvoj novih različic virusa SARS-CoV-2 izredno hiter in nepredvidljiv.

Francoskega odkritja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) še ni preučevala oziroma je ni uvrstila med različice, ki jih spremljajo.