Tudi sinoči je nekaj posameznikov v Mariboru, tako kot večer pred tem, izrazilo nestrinjanje z omejitvijo gibanja med 21. in 6. uro. Na Glavnem trgu se je protestno zbralo okoli 10 ljudi, ki so proti t. i. policijski uri. Policisti so jih popisali, prišel pa je tudi zdravstveni inšpektor. Ti so namreč pristojni za nadzor kršitev odloka tako o omejitvi gibanja kot tudi prehajanja mej med statističnim regijami.
V Prvem dnevniku Televizije Slovenija je gostovala Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata, ki je pojasnila, kako je potekalo delo v preteklih dveh nočeh. "Praviloma so bile omejitve upoštevane. Nadzor smo prvo noč izvajali v Ljubljani in Mariboru. V Ljubljani je bilo izrečenih 10 opozoril, od tega sta bila opozorjena dva tuja državljana. V Mariboru pa je bil uveden en prekrškovni postopek zaradi dogodka na protestih na Trgu svobode," je prvo noč z omejitvijo gibanja povzela Potza.
Drugo noč so zdravstveni inšpektorji nadzor izvajali na različnih lokacijah v Kranju in Mariboru. V povezavi s tem bo uvedenih 11 prekrškovnih postopkov. Glede kršitev pri prehajanju meja regij je inšpektorat v zadnjih treh dneh od policije prejel približno 30 predlogov za uvedbo prekrškovnega postopka.
Posamezni prekrški se seštevajo
Kršitve vladnih odlokov so v teh dneh lahko zelo drage. Globa po Zakonu o nalezljivih boleznih namreč znaša od 400 do 4000 evrov, in sicer za vsako posamezno kršitev. "To pomeni, če smo med 21. in 6. uro zunaj v skupini ljudi in hkrati recimo ne nosimo maske, so to trije prekrški v skupnem znesku 1200 evrov. Če smo še zunaj regije, to pomeni še dodatnih 400 evrov," je opozorila Deana Potza.
Na zdravstvenem inšpektoratu sicer deluje nekaj več kot 80 inšpektorjev, ki imajo vse več obveznosti nadzora. "Trudimo se, kolikor se lahko. Pričakujemo sprejetje t. i. PKP5-zakona, ki bo predvidoma razširil nabor nadzornikov, vendar v uradnem listu za zdaj še ni objavljen, zato še ne pride v poštev oz. ga danes še ne morem komentirati," je ob tem dejala Potza.
Ob tem je državljanke in državljane pozvala, naj ne razmišljajo v smeri, da morajo maske nositi zaradi inšpektorjev ali policije, temveč predvsem zaradi zaščite sebe in ranljivih skupin. "Če kdaj, je zdaj čas, da egoizem pospravimo v predal," je sklenila.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o novem koronavirusu smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod omejenim številom novic. Svoje mnenje o dogajanju v povezavi z novim koronavirusom lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.