Po navedbah Unicefa kar 117 milijonov otrok v 37 državah morda ne bo cepljenih pravočasno. Po Evropi se je že pojavilo več izbruhov ošpic v državah, kjer imajo okrnjene programe cepljenja zaradi zastalega zdravstvenega sistema, kar je posledica epidemije novega koronavirusa.
Tako so Veliki Britaniji zaradi porasta primerov že lani odvzeli njen status države brez ošpic. Potencialno smrtonosno bolezen, ki povzroča kašelj, izpuščaje in vročino, lahko preprečimo z dvema odmerkoma cepiva, ki je na Otoku za vse otroke na voljo brezplačno.
Na Otoku je 95 odstotkov petletnikov že prejelo prvi odmerek, kar je tudi WHO-jev cilj, le 87 odstotkov pa je prejelo drugi odmerek. In ker so ošpice izjemno nalezljive, ima lahko celo tako majhen upad odmerka uničujoče posledice, navaja BBC.
WHO je odločil, da lahko države brez aktivnega izbruha ošpic začasno ustavijo svoje programe cepljenja. Med 24 državami, ki so cepljenje proti ošpicam zato zaradi koronavirusa začasno ustavile, so med drugimi Bangladeš, Brazilija, Kambodža, Etiopija, DR Kongo, Mehika, Nigerija, Somalija, Ukrajina, Bolivija in Nepal.
Svarila pred drugo pandemijo
A Unicef opozarja, da se motnje pojavljajo še v precej več državah. "Če so vlade zaradi širjenja novega koronavirusa sprejele težko odločitev za ustavitev programov cepljenja, pozivamo voditelje, naj okrepijo prizadevanja za sledenje necepljenim otrokom, da bi najranljivejšim skupinam lahko zagotovili cepivo proti ošpicam takoj, ko bo to mogoče," so zapisali.
Predstavnica organizacije Joanna Rea pa je še dodala: "Zaradi prekinjenih programov cepljenja se bo okrepilo tveganje, da bi se otroci nalezli smrtonosnih bolezni, s tem pa bi se pod pritiskom znašli tudi nacionalni zdravstveni sistemi, hkrati pa tvegamo drugo pandemijo nalezljivih bolezni."
Zaradi ošpic vsako leto umre okoli 140.000 ljudi po vsem svetu. Večinoma gre za otroke do petega leta starosti. Ocenjujejo, da je cepljenje proti ošpicam rešilo več kot 21 milijonov življenj, smrti zaradi ošpic pa jim je uspelo od leta 2000 zmanjšati za 80 odstotkov. Povprečna starost tistih, ki umirajo za koronavirusom, je približno 80 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje