Kitajski znanstveniki so 12. januarja 2020 objavili genski zapis novega koronavirusa in že naslednji dan, 13. januarja, je bil na voljo prvi PCR test, je povedal profesor Stephen Bustin iz Cambridgea v Veliki Britaniji.
"To je ena od prednosti te metode, da lahko test razvijemo zelo hitro. Prav tako lahko test hitro prilagodimo novim različicam koronavirusa. Če imamo torej ustrezen genski zapis virusa, če imamo ustrezno opremo, imamo na voljo izjemno učinkovito metodo za odkrivanje novega koronavirusa," je izjavil.
Metoda PCR je vsekakor ustrezna, potrjuje tudi mikrobiolog Andrej Steyer iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. "Vsekakor je ta metoda visoko specifična, zelo občutljiva, ko ugotavljamo, ali je neki povzročitelj bolezni prisoten v vzorcu ali ni."
Kako pa strokovnjaka odgovarjata na še en pogost očitek, da namreč v laboratoriju PCR-test tolikokrat ponavljajo, dokler rezultat ni pozitiven?
Bustin: "Število ciklov samo po sebi nima nobenega pomena. Različne aparature in različni reagenti bodo namreč dali različno število ciklov."
Steyer: "Če nečesa ni v vzorcu, potem tega ne moremo dokazati. Mi pa v laboratoriju natančno vemo, kje so meje teh metod."
PCR je kvalitativna, in ne kvantitativna metoda. Sam test je izjemno natančen in zanesljiv.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje