Na torkovih pogajanjih so se po Fidesovih navedbah z vladno stranjo namreč dogovorili, da bo vlada poslala konkretno spremenjen predlog sporazuma z rešitvami, ki bodo med drugim tudi jamčile njegovo izvedljivost. Tega v prejetem ni, saj predstavlja le delno modificiran predlog iz sredine januarja, so pri zdravniškem sindikatu navedli v sporočilu za javnost.
Ker jih vladna stran ne razume, se jim zdi še toliko pomembneje, da se v pogajanja vključi mediator. A so v sredo v medijih z razočaranjem prebrali, da želi vlada namesto čim hitrejšega reševanja stanja pogovore pogojevati z zamrznitvijo stavke.
"To je za nas nesprejemljivo, saj nam daje jasno sporočilo, da njihov interes ni, da bi se stavka končala, ampak da paciente še naprej držijo za talce, ker ne želijo sprejeti odgovornosti za to, kar so podpisali leta 2023. V take pritiske zato ne bomo privolili," so poudarili.
Ob tem so napovedali, da bodo še naprej konstruktivno pristopali k nadaljevanju pogajanj, saj si želijo zadevo rešiti čim prej.
Vladna pogajalska skupina še pričakuje Fidesov pisni odziv na poslani predlog stavkovnega sporazuma. O nadaljnjih aktivnostih za čimprejšnji dogovor in zaključek stavke se bodo pogovorili na naslednjih pogajanjih v začetku prihodnjega tedna, so za STA sporočili z ministrstva za zdravje.
Zdravniški sindikat Fides je zdravniško stavko, ki traja že osmi teden, začel 15. januarja. Zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.
Po zagotovilih pristojnih vsaj do konca meseca ne bi smelo biti hujših težav z zagotavljanjem nujne pomoči in neprekinjenega zdravstvenega varstva. Niso pa izključeni zamiki in odpadli termini načrtovanih posegov.
Vlada se še ni opredelila do predloga mediacije
Vlada se sicer še ni opredelila do Fidesovega predloga, da bi zastoj pomagal razrešiti mediator. Sindikat je ponudbo odvetniške zbornice sprejel in k temu pozval tudi nasprotno stran, ta napoveduje, da jo bo preučila, je zjutraj za Radio Slovenija poročala Erna Strniša.
Odprte ostajajo vse možnosti, ponudbo odvetniške zbornice so prejeli in jo bodo v kratkem preučili, je dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. "Seveda pa mediacija, če bo potekala, mora potekati ob zamrznjeni stavki," je ob tem ministrica opozorila na pogoj.
Predsednik Fidesa Damjan Polh je medtem prepričan, da ima odvetniška zbornica oziroma njen mediacijski center dovolj strokovnjakov in lahko predlaga primernega kandidata, ki bi pomagal rešiti nastalo zagato oziroma končati daleč najdaljšo zdravniško stavko doslej.
Reševanje stavkovnih zahtev je po njegovih besedah tako težavno zato, ker strani različno pojmujeta zapisano v sporazumih, pa tudi to, kaj naj bi zdravstveni steber vseboval. "Smo za to, da vsebuje čim več, torej specifike zdravstva. Vladna stran pa ponavlja, da mora vse biti v soglasju z drugimi sindikati," je povedal Polh.
Izkušnje s postopkom že ima predsednik Slovenskega zdravniškega društva Radko Komadina, ki pojasnjuje, da ta lahko predstavlja vzvod, da se obe strani premakneta z mrtve točke. "Predstavljajte si, da sta obe stranki v postopku vsaka na svojem hribu, v postopku mediacije morata zaupati mediatorju in se spustiti vsaka s svojega hriba v dolino, ki ju povezuje," je povedal Komadina.
Rezultat je rešitev, ki morda ni optimalna za nobeno stran, a odpravlja patpoložaj. Seveda pa mora proces potekati v konstruktivnem vzdušju in za zaprtimi vrati, je še poročal Radio Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje