Po njihovem mnenju gre za skrajno zavržno dejanje, ki krši kodeks zdravniške etike in je potencialno nevarno za zdravje in življenje posameznikov, ki takšna potrdila prejmejo.
Odbor meni, da je izdajanje lažnih zdravniških potrdil skrajno zavržno dejanje. Prav tako predstavlja kršitve kodeksa zdravniške etike v členih, ki določata, da zdravnik nikoli ne izkorišča bolnika za osebne koristi in se zdravnik zaveda, da vsako neustrezno, lahkomiselno, za zdravnika nečastno in ponižujoče dejanje prizadene tudi druge zdravnike in zdravstveno osebje ter zdravstvo v celoti. "Za zdravnika nečastna je vsaka zloraba javnih pooblastil in sredstev za osebno okoriščanje," še navaja člen kodeksa, ki ga po mnenju odbora kršijo zdravniki z izdajanjem lažnih zdravniških potrdil.
Kot še izhaja iz stališča odbora, objavljenega v januarski številki glasila zdravniške zbornice, je ravnanje lahkomiselno, neodgovorno, neetično in potencialno nevarno za zdravje in življenje posameznikov, ki takšna potrdila prejmejo. Ravnanje hkrati predstavlja tudi kršitev pravilnika o odgovornosti zdravnikov in zobozdravnikov zaradi kršitev njihovih dolžnosti ter organizaciji in delu razsodišča zbornice. V času pandemije covida-19 izdajanje lažnih covidnih potrdil predstavlja tudi ogrožanje javnega zdravja.
Odbor je ob tem še ugotovil, da je povpraševanje po takšnih potrdilih neodgovorno do lastnega zdravja in nevarno, v času epidemije covida-19 pa tudi neetično in nevarno za zdravje drugih.
Omenjeni primer zdravnice koncesionarke pa ni edini javnosti znan primer izdajanja lažnih zdravniških potrdil. Lanskega novembra so mariborski kriminalisti pridržali dva zdravnika, osumljena, da sta v zadnjih letih izdala več kot 10.000 lažnih zdravniških spričeval, eden od njiju pa tudi okoli sto lažnih PCR in hitrih antigenskih testov v povezavi s covidom-19. S tem naj bi si pridobila za milijon evrov protipravne premoženjske koristi.
V preteklih mesecih je v javnosti zaokrožilo več informacij o izdajanju lažnih zdravniških potrdil, med drugim da je zdravnica koncesionarka iz Pomurja na osnovi dokazila o prisotnosti protiteles za 50 evrov izdaja potrdila o prebolevnosti covida-19. Tega so posamezniki nato lahko uporabljali za izpolnjevanje pogoja PCT, kar pa ni v skladu z odlokom.
Dva zdravnika pa sta osumljena, da sta v zadnjih letih izdala več kot 10.000 lažnih zdravniških spričeval, eden od njiju pa tudi okoli sto lažnih PCR in hitrih antigenskih testov v povezavi s covidom-19. S tem naj bi si pridobila za milijon evrov protipravne premoženjske koristi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje