Foto: Ministrstvo za zdravje/Twitter
Foto: Ministrstvo za zdravje/Twitter

Poklukar je napovedal, da bo Slovenija poljskim zdravstvenim delavcem pomagala tako, da bodo v slovenske zdravstvene ustanove sprejeli ukrajinske bolnike. To naj bi sicer bili predvsem bolniki s področij rehabilitacije in zdravljenja tuberkuloze ter bolniki, ki potrebujejo hemodializo, ki so imeli opravljene transplantacije, onkološke bolnike, nosečnice in nekaj primerov z intenzivnih terapij.

"To so vsi bolniki, ki potrebujejo neodložljivo zdravstveno pomoč in za te bomo vedno poskrbeli ter jim pomagali po svojih najboljših močeh," je dejal Poklukar. Poudaril je še pomembnost, da bi premestitve bolnikov iz Poljske potekala čim bolj tekoče. Zato so na torkovem zasedanju zdravstvenih ministrov EU-ja tudi podprli predlog Poljske za oblikovanje posebnega mehanizma se premestitev bolnikov.

Na Poljskem je po podatkih veleposlanika Krzysztofa Olendzkega trenutno 2.169.000 ukrajinskih beguncev, na dan pa pride več kot 100.000 novih. Med njimi je ogromno otrok, ki imajo najrazličnejše otroške bolezni. Čeprav poskušajo pomagati vsem, ki potrebujejo pomoč, je poudaril, da bolnišnice ne zmorejo sprejeti tako velikega števila novih bolnikov.

Olendzki se je ministru Poklukarju zahvalil za njegovo "odprtost", pa se je zahvalil tudi vsem Slovencem, ki pomagajo in kažejo solidarnost z Ukrajino in Poljsko. "Na Poljskem ne bomo pozabili, koliko Poljakov ste sprejeli v Sloveniji leta 1939, ko je bila Poljska napadena od Nemčije in Sovjetske zveze. V tem trenutku Slovenci kažete enako solidarnost našim ukrajinskim sosedom," je dejal veleposlanik.

Na ministrstvu so govorili tudi o pobudi Zdravniške zbornice Slovenije, ki predlaga, da bi posamezne zdravstvene delavce lahko poslali na Poljsko, s čimer bi razbremenili "izčrpane delavce na Poljskem" in pomagali poljskemu zdravstvenemu sistemu.

Slovenija po zatrjevanju Poklukarja neprestano spremlja evropska portala, prek katerih lahko države članice zaprosijo za pomoč. Dogovarjajo pa se tudi o neformalnih poteh, vse skupaj z željo po čim hitrejši pomoči. Točen datum začetka premeščanja bolnikov pa za zdaj še ni znan.

K temu, da zdravstveni delavci kljub utrujenosti zaradi epidemije covida-19 želijo pomagati vsem, ki potrebujejo pomoč zaradi vojne v Ukrajini, je po Poklukarjevem mnenju pripomogel tudi današnji prispevek Svetovne zdravstvene organizacije, ki je zdravstvenim delavcem izročila posebno pohvalo za njihovo delo.

Plaketo je predstavnikom zdravstvenih in socialnih zavodov danes pred srečanjem z veleposlanikom simbolično predal Poklukar. "Zaposleni ste temeljni člen, na katerem temelji tako zdravstveni sistem kot tudi dobrobit celotne družbe – in tega bi se morali vsi bolje zavedati," je dejal.

Ob tem je poudaril težke razmere, s katerimi so se spopadali med epidemijo in tudi vsakodnevno zaradi pomanjkanja kadrov. V prihodnje bo po njegovem mnenju treba več denarja vložiti prav v kadre, pa tudi v izobraževalni sistem, v varnost zaposlenih in v boljše delovne pogoje, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Obvestilo uredništva:

Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o dogajanju v Ukrajini smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju v Ukrajini lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.