Foto: Reuters
Foto: Reuters

Uporaba zdravila Ozempic se je hitro povečevala predvsem zaradi učinka na znižanje telesne mase. Zaradi velikega povpraševanja pa proizvajalec ne uspe zadovoljiti vseh svetovnih potreb. Zato prihaja do občasnih motenj v preskrbi z zdravilom, ne le v Sloveniji, ampak tudi drugod. Motnje v preskrbi pa se bodo predvidoma nadaljevale najmanj do konca leta, sta v skupnem sporočilu za javnost zapisala agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) in Lekarniška zbornica Slovenije (LZS).

Usmerjanje k tistim, ki zdravilo bolj potrebujejo

Zdravniki so tako prejeli več obvestil, ki jih je imetnik dovoljenja za promet z zdravilom pripravil v sodelovanju z JAZMP-jem in Evropsko agencijo za zdravila (EMA). Med priporočili je predpisovanje zdravila samo za odobrene indikacije, v skladu z dovoljenjem za promet, to je za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2. "Vsaka druga uporaba predstavlja nenamensko uporabo zunaj odobrenih indikacij, ki bo poslabšala obstoječe pomanjkanje zdravila in ga odtegnila sladkornim bolnikom," so opozorili.

Prav tako priporočajo, naj zdravila do izboljšanja preskrbe ne uvajajo novim bolnikom. Ker je učinkovina semaglutid na voljo tudi v obliki tablet, pa je mogoč tudi prehod z injekcij na tablete.
Na agenciji za zdravila in lekarniški zbornici so ob tem bolnike opozorili, da bodo, če se zdravijo z zdravilom Ozempic, morda morali nekaj časa počakati, da ga bodo dobili v svoji lekarni. Če pa ga ne bo na voljo daljši čas, jim svetujejo, da se o tem pogovorijo s svojim zdravnikom, ki jim bo morda predpisal drugo zdravilo.

Ni za estetsko hujšanje

Sicer pa so poudarili, da zdravilo Ozempic in druga zdravila s semaglutidom niso odobrena za t. i. estetsko hujšanje, torej pri tistih, ki nimajo diagnosticirane debelosti ali čezmerne telesne mase. "Pri taki uporabi pozitivno razmerje med koristjo in tveganjem ni ugotovljeno, zato jo močno odsvetujemo," so zapisali.

Kot so opozorili, se omenjena zdravila varno uporabljajo le, če so pridobljena iz legalnih virov (lekarn), če jih je predpisal zdravnik in zdravljenje poteka pod zdravniškim nadzorom. Zdravilo Ozempic je namreč na trgu sorazmerno kratek čas. Pristojni organi redno spremljajo varnost zdravil, v tovrstnih primerih pa so še posebej pozorni. Že zdaj so znani neželeni učinki, kot so prebavne motnje, driska in bruhanje, slabost, omotica, zapleti diabetične retinopatije, občasno tudi akutni pankreatitis.

Sorodna novica Agencija za zdravila opozarja na nezakonito prodajo zdravil za diabetes in hujšanje

Na spletu je veliko ponaredkov

Zelo odsvetujemo tudi nakup zdravil po spletu, ker je na njem veliko ponaredkov in obstaja možnost, da zdravilo ne vsebuje učinkovine, da je odmerek napačen, da vsebuje neznane ali nadomestne sestavine, strupene primesi ali bakterije. Vse našteto pa lahko povzroči hudo poslabšanje zdravja.

Kaj počne Ozempic

Zdravilo Ozempic vsebuje učinkovino semaglutid, ki telesu pomaga zmanjšati koncentracijo krvnega sladkorja, kadar je krvni sladkor previsok, in lahko pomaga preprečiti bolezni srca. Namenjeno in odobreno je za sladkorne bolnike, ki imajo ob uporabi drugih zdravil, primerni prehrani in gibanju slabo urejen krvni sladkor.

Učinkovina semaglutid poleg povišanega krvnega sladkorja zmanjšuje tudi apetit in je v drugačni jakosti kot pri zdravilu Ozempic in pod drugim imenom odobrena tudi za obvladovanje telesne mase.

To, drugo zdravilo je namenjeno zmanjševanju telesne mase pri tistih, ki imajo diagnosticirano debelost ali čezmerno telesno maso in z njo povezane zdravstvene težave, kot so sladkorna bolezen, visok krvni tlak, nenormalne ravni maščob v krvi, težave z dihanjem med spanjem, so že imeli srčni infarkt ali možgansko kap ali težave s krvnimi žilami.

Omenjeno zdravilo ima dovoljenje za promet v vseh državah članicah EU-ja, tudi v Sloveniji, vendar se tako v Sloveniji kot v večini drugih držav EU-ja, v dogovoru z Evropsko agencijo za zdravila (EMA) še ne trži, da bi bilo več učinkovine semaglutid na voljo za zdravilo Ozempic, ki je namenjeno sladkornim bolnikom, so še pojasnili v sporočilu.

Avdio: Oddaja Vroči mikrofon na temo Ozempica

Ozempic revolucija: Obetavno, toda ...