Svet se je strinjal, da gre vsaj za konflikt interesov, vprašanje pa se sproža že nekaj časa in je prav, da se zadeve razjasnijo, so menili svetniki. Foto: BoBo
Svet se je strinjal, da gre vsaj za konflikt interesov, vprašanje pa se sproža že nekaj časa in je prav, da se zadeve razjasnijo, so menili svetniki. Foto: BoBo

N

Svet se je strinjal, da gre vsaj za konflikt interesov, vprašanje pa se sproža že nekaj časa in je prav, da se zadeve razjasnijo, so menili svetniki. Predstavniki sveta zavoda se s predlogi direktorja bolnišnice Darka Žiberne, da bo pripravil nov pravilnik o javnem naročanju in ga dal v presojo zunanjemu revizorju ter prosil tudi za zunanjo revizijo poslovanja bolnišnice v lanskem letu, niso zadovoljili.

Zahteva: inšpekcijski in upravni nadzor
Tako so soglasno sprejeli sklep, da naj morebitni sum korupcije – in to ne le za lansko leto, temveč od leta 2005 naprej -pod drobnogled takoj vzamejo pristojne inštitucije- Komisija za preprečevanje korupcije, Računsko sodišče in ministrstvo za zdravje. »Mislim, da že same razprave vpletenih v aferi nakazujejo na to, da je treba to stvar raziskat. Predlagamo inšpekcijski in upravni nadzor. Če v dveh tednih ne bodo odgovorili, ali ga bodo opravili, bo moral svet zavoda oblikovati svojo komisijo z ustreznimi strokovnjaki iz našega okolja in opraviti svoj nadzor,« je bil jasen Miran Müllner, predstavnik Mestne občine Nova Gorica v svetu zavoda.

»Temu ne morem nasprotovati, saj je transparentnost pogoj, ki ga moramo javni zavodi izpolnjevati. Prav je, da se to naredi in odpravi te ponavljajoče se dvome,« je po sklepu povedal Žiberna. Na naše vprašanje, zakaj Metka Štefančič nikoli ni podpisala izjave o morebitnem konfliktu interesov, ki jo predpisuje zakon o javnem naročanju, pa: »Izjava ni podpisana. Zakon pravi, da mora oseba, ko naleti na konflikt interesov, podati izjavo. Zadeva pa se mi zdi pravzaprav odveč, saj vsi vemo, da sta v sorodu. Torej, nečesa, kar vemo, ni treba še pisati.«
Žiberna: »Zlorabo notranjih informacij bi se odkrilo«
Spomnimo: v šempetrski bolnišnici zdravila in medicinski material v veliki meri nabavljajo prek podjetja za veleprodajo zdravil in medicinskega materiala Gopharm, katerega direktorica je hči vodje bolnišnične lekarne Metke Štefančič. Po naši nedavni objavi so se vsi zagovarjali, da so postopki vodeni računalniško in da kupujejo pri tistih, ki dajo največje popuste.

Na namige, da bi lahko v Gopharmu zlorabili notranje informacije in cene minimalno znižali ter bili posledično izbrani kot najugodnejši ponudnik, pa je Žiberna odgovoril: »Vse je možno, saj tudi najbolj zahtevne trezorje okradejo, zato verjamem, da se tudi v našem računalniško podprtem sistemu marsikaj da napraviti. Nisem tako domišljav, da bi mislil drugače, vendar menim, da bi se to tako ali drugače skozi čas odkrilo, saj računalnik sledi vsakemu vstopu, vsaki spremembi«. V zagovor je povedal še, da morajo vsi ponudniki na isti dan ob istem času oddati digitalno in pisno ponudbo.
Pritiski in diskreditacija na delovnem mestu?
Med predlogi direktorja za izboljšanje transparentnosti postopkov je tudi »odprava dvojnosti funkcije v vodenju skupine za javna naročila in pomočnika direktorja za upravno-ekonomske zadeve v isti osebi«. Za mesto vodenja javnih naročil, ki ga je doslej opravljala Katjuša Bizjak, Žiberna predlaga objavo novega prostega delovnega mesta, češ da so naloge za javno naročanje tako obsežne, da jih ni možno opravljati skupaj s funkcijo pomočnika direktorja. Bizjakova je zato na seji direktorja obtožila, da je po objavi naše zgodbe na delovnem mestu doživljala pritiske, kar pa je Žiberna zanikal: »Ne vem, zakaj to dojema kot osebni napad. Vsak si pritiske razlaga na svoj način.«

V tem času je v javnost priromala še ena anonimka, ki nepravilnosti pri naročanju aparatov bremeni prav Bizjakovo, zato je po besedah Müllnerja res skrajni čas, da se razčisti, kaj se v šempetrski bolnišnici dogaja in da epilog anonimnim obtožbam da zunanji nadzor.

Mariša Bizjak, Eugenija Carl, TV Koper