V združenju Europa Donna Slovenija ob svetovnem dnevu raka jajčnikov poudarjajo pomen zdravega življenjskega sloga z zdravo prehrano, redno telesno aktivnostjo in ohranjanjem primerne telesne mase ter pomen rednih pregledov pri ginekologu in ustreznih preventivnih ukrepov pri ženskah z dedno obremenjenostjo.
"Hkrati pa je dragoceno, da ženske, ki so se z boleznijo že srečale, delijo svoje izkušnje, saj je spoznanje, da niso same, neprecenljivo," dodajajo. V združenju so zato leta 2018 ustanovili sekcijo za podporo bolnicam z raki rodil, kjer lahko ženske, ki se soočajo z diagnozo in zdravljenjem rakov, poiščejo pomoč.
Rak jajčnikov je po navedbah združenja med pogostejšimi raki rodil. Po podatkih Registra raka Slovenije je leta 2018 za rakom jajčnikov na novo zbolelo 142 žensk. Rak jajčnikov se najpogosteje pojavlja pri ženskah v menopavzi, 18 odstotkov bolnic pa je ob postavitvi diagnoze mlajših od 50 let.
Težko ga je prepoznati
Zaradi nespecifičnih in težko prepoznavnih začetnih simptomov in s tem povezanim poznim odkrivanjem ima rak jajčnikov najvišjo smrtnost med vsemi ginekološkimi raki. Bolezen pri 71 odstotkih bolnic odkrijejo v razsejanem stadiju, v petih letih po diagnozi umre več kot polovica bolnic.
Nespecifične simptome ženske pogosto pripisujejo slabemu počutju ali drugim obolenjem, zato jih v združenju pozivajo, naj bodo pozorne na nepojasnjene utrujenosti, nenadno in nepojasnjeno pridobivanje ali izgubo telesne mase, spremembe v prebavi, povečanje obsega trebuha, vztrajajočo bolečino v spodnjem delu trebuha, občutek hitre sitosti in spremembe v pogostosti uriniranja. Ob prepoznavi teh simptomov naj ženske ne odlašajo s pregledom pri ginekologu, še pozivajo v združenju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje