V Zdravstvenem domu Kranj so ob začetku epidemije uvedli ločeno pregledovanje otrok z infektivnim stanjem, ki ga še naprej izvajajo v posebnem zabojniku pred stavbo zdravstvenega doma. Starši opozarjajo, da je takšna obravnava nesprejemljiva. Zato je 224 staršev sprožilo skupinsko pritožbo in peticijo, v kateri zahtevajo, da se za obravnavo otrok nemudoma vzpostavi ambulanto zdravljenje znotraj doma in zdravljenje pri izbranem pediatru. Prepričani so, gre za neprimerno obravnavo pacientov, predvsem majhnih otrok.
Mamica s tri tedne starim novorojenčkom je pred zabojnikom na pregled čakala eno uro pri minus petih stopinjah Celzija, starši morajo otroke previjati v avtomobilu, ni dostopa do toalet in previjalnice … "Lokacija tega zabojnika je postavljena na prepihu, kar pomeni, da otroci, bolni, z vročino, stojijo na prepihu, v mrazu, dežju," pripoveduje predstavnica staršev, Ana Marija Frčej.
Starši so zato na vodstvo zdravstvenega doma, Mestno občino Kranj, NIJZ, varuha pacientovih pravic in varuha človekovih pravic ter na zdravstveni inšpektorat posredovali skupinsko pritožbo. "S pritožbo želimo, da obravnavajo naše otroke v prostorih zdravstvenega doma Kranj, da jih obravnavajo enakopravno, da ni diskreditacije med starostjo pacientov v zdravstvenem domu."
V ZD-ju Kranj nimajo možnosti organizirati ločenih ambulant za otroke z nalezljivimi boleznimi
Direktorica ZD-ja Kranj Lilijana Gantar Žura pojasnjuje, da je stavba zdravstvenega doma stara, zato se dela trenutno ne da organizirati drugače. "Zdravstveni dom sam ni narejen tako, da bi lahko ločili infektivne otroke od neinfektivnih. Glede na to, da se otroci dve leti niso normalno družili, pomeni, da so infektivne bolezni pri njih še vedno v porastu, zato jih ne želimo izpostavljati dodatnim tveganjem." Direktorica zdravstvenega doma ob tem zagotavlja, da so ambulante v zabojniku primerno urejene. "Držimo se tako strokovnih kot epidemioloških navodil ministrstva za zdravje, epidemiologov in svetovalne skupine."
Skupina staršev ureditev razmer zahteva tudi s posebno peticijo, ki jo je podpisalo že več kot 1100 ljudi, opozarjajo pa še, da se tudi starši iz nekaterih drugih krajev v Sloveniji spoprijemajo s podobnimi razmerami.
Zabojniki za otroke tudi pred drugimi zdravstvenimi domovi
Tudi v Trbovljah otroke pregledujejo v zabojnikih, a bodo že v sredo spremenili način obravnave otrok, kot trajno rešitev pa napovedujejo gradnjo prizidka. Zaradi prostorske stiske nimajo izolirnice niti v zdravstvenem domu Koper, kjer prav tako vse otroke, ki bi lahko imeli nalezljivo bolezen, pregledajo v ogrevanem zabojniku. A kot zatrjujejo, se na preglede ne čaka, saj so pacienti naročeni ob točno določeni uri. Podobno je oskrba organizirana tudi v Celju.
"Čakanje na dežju, mrazu, na vročini je lahko le začasen ukrep. Epidemija zdaj traja že dve leti, in treba je treba poiskati rešitve, ki so trajne. Začasna rešitev ne more biti trajna in ne sme postati nova realnost," meni Denis Baš, predsednik sekcije za primarno pediatrijo. Ker imajo številni zdravstveni domovi prostorsko stisko, hitrih rešitev ni. Baš dodaja, da so na potezi ustanovitelji, torej občine in država. Dejstvo namreč je, da zdravstveni domovi v preteklosti niso bili grajeni z mislijo, kako sprejemati paciente v času epidemije, saj se s to grožnjo zadnjih nekaj desetletij nismo srečali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje