"Tveganje je že v tem, da se odpravimo nekam od doma, kjer nimamo ravno najbolj predvidljivih razmer. Kot smo se naučili, se razmere po svetu, v sosednjih in drugih državah spreminjajo, tako da je lahko zvečer že bistveno drugače, kot je bilo zjutraj," je v oddaji Dobro jutro na Televiziji Slovenija dejal vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter. Po njegovih besedah je zato na mestu zares temeljit razmislek o tem, ali je res nujno potovati. "In če ni, je bolje ostati doma in odložiti tisti obisk ali poslovno potovanje na bolj ugodne čase, ki si jih vsi želimo," je dejal Šter.
Ministrstvo za zunanje zadeve državljanke in državljane poziva k spremljanju spletne strani, kjer so objavljeni osveženi podatki o stanju v drugih državah. Seznam zelenih, oranžnih in rdečih držav se je nazadnje spremenil v ponedeljek, na zelenem seznamu varnih držav so po zadnji osvežitvi le še štiri države. V Evropi je trenutno kot varna označena le Srbija, poleg nje pa so kot varne trenutno označene še Avstralija, Nova Zelandija in Urugvaj. "Po epidemioški statistiki je Srbija za zdaj edina od držav v tem delu sveta, ki je na zeleni listi. Vidimo pa, da se je vse spremenilo bolj na rdeče in oranžno. Tudi države v naši okolici so v vmesnem statusu, kjer so določene regije, določena mesta, ki pomenijo še večje tveganje od povprečnega," je dejal Šter in izrazil zaskrbljenost ob negativnem trendu. "V preteklih dveh dneh se je veliko držav z oranžnega preneslo na rdeči seznam in zares obeti za potovanja so za ta čas zelo tvegani in slabi," je dejal vodja konzularnega sektorja.
V nekaterih državah so rdeče samo določene regije ali administrativne enote, in ne celotne države. "V praksi to pomeni, da nas bodo na meji vprašali, kam gremo, in nam svetovali, kako se tam vesti. Z rdečega območja se slovenski državljani lahko vrnemo, ob tem, da tam pridobimo negativen test, ki ni starejši od 48 ur, in se na podlagi tega lahko vrnemo in nam karantena ni odrejena. Sicer nas pristojna služba napoti v karanteno, ki jo lahko predčasno končamo, če se testiramo doma in dobimo negativen rezultat testiranja," je pojasnil Andrej Šter in poudaril, da si mora dokaz o tem, da je zdrav, pridobiti vsak sam. Ob tem obstajajo tudi izjeme (dnevni čezmejni delovni migranti, tranzitni promet, diplomati itd.), ki lahko v Slovenijo iz rdečih držav vstopajo tudi brez negativnega testa in jim pri tem ni treba v karanteno, seznam je objavljen na spletni strani ministrstva.
Država tokrat ne bo pomagala pri vračanju v domovino
Pred potovanjem v tujino je sicer treba preveriti tudi pogoje vstopa , ki jih postavljajo ciljne države. "Vedno svetujemo, naj se tisti, ki misli, da je potovanje nujno, ker gre za poslovni stik ali nujen obisk, poveže z organizatorjem potovanja ali gostiteljem in se prepriča o konkretnih pogojih vstopa v določeno državo v aktualnem času. Nasveti, ki jih je kdo s spleta vzel pred tednom dni, morda že niso več aktualni," je opozoril Šter.
Kot je opozoril Šter, evakuacijskih dejavnosti, kot smo jim bili priča v prvem valu, tokrat pri vračanju državljanov v domovino ne bo. "Gre za zelo pomembno in skupno odločitev držav v tem delu sveta. Ne da mi ne bi želeli, ampak te evakuacijske dejavnosti se niti ne bodo začele. Zato svetujemo – ne moremo ukazati –, naj ljudje potujejo tja in na tak način, da si bodo imeli možnost organizirati svojo vrnitev v domovino, tudi če se jim med potovanjem ali v ciljni državi kar koli zalomi. Lahko se spremenijo pogoji potovanja z letalom, pogoji prečkanja meje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje