Britanski bolniki odhajajo na zasebne klinike na Ciper, v Nemčijo in Švico, je pokazala preiskava, ki sta jo izvedla British Medical Journal in televizijska postaja ITV News, poroča Guardian.
Strokovnjaki so izrazili skrb, ali so lahko tako invazivne in drage terapije na voljo, pri čemer ni dokazana njihova učinkovitost. "Skrbi me, da tem bolnikom ponujajo terapije, ki niso bile ocenjene z modernimi znanstvenimi metodami," je dejala zdravstvena direktorica Thrombosis UK Beverley Hunt. "V tej situaciji jim lahko terapija pomaga ali ne, kar pa je skrb vzbujajoče, je, da obstaja možnost, da jim škodi."
Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da ima približno od 10 do 20 odstotkov bolnikov, ki so imeli covid, simptome najmanj še dva meseca po akutni okužbi.
Dva milijona Britancev imata dolgotrajni covid
V Združenem kraljestvu velja v skladu s smernicami tamkajšnjega NIJZ-ja, da ima dolgotrajni covid oseba, ki ima simptome štiri tedne ali več po začetku bolezni. Britanski statistični urad ocenjuje, da se je med januarjem in majem število ljudi, ki imajo dolgotrajni covid, z 1,3 milijona povečalo na dva milijona.
Mogoči simptomi so utrujenost, kratek dah, izguba koncentracije in bolečine v sklepih. Stroka si prizadeva za razvoj mogočih zdravljenj za dolgotrajni covid, a ker je bolezen še nova, ni mednarodno dogovorjenih zdravljenj.
Med terapijami, ki jih ponujajo različne klinike, je afereza. Kot piše na spletni strani zavoda za transfuzijo, je afereza način zbiranja sestavin krvi, pri katerem se odvzeta venska kri ločuje v želene sestavine, ki jih s pomočjo posebne naprave zadržijo zunaj telesa, preostale sestavine krvi pa vrnejo v telo.
Nizozemka Gitte Boumeester se je odločila za aferezo, potem ko je imela več simptomov dolgotrajnega covida. Na kliniki za dolgotrajni covid na Cipru je plačala več kot 50.000 evrov, a brez učinka. Terapije, prejela je šest postopkov afereze in devet terapij v hiperbarični kisikovi komori ter intravenozno vitaminsko terapijo, ji niso nič pomagale. Dobila je tudi nasvet, naj kupi hidroksiklorokin, če bi se znova okužila z novim koronavirusom, čeprav je znano, da to zdravilo ne preprečuje bolezni.
Beatje Jaeger je zdravnica internistka, ki je svoje bolnike z dolgotrajnim covidom na svoji kliniki začela z aferezo zdraviti februarja lani. Kot pravi, sprejema, da je zdravljenje eksperimentalno, a kot pravi, klinični preizkusi zdravljenj za dolgotrajni covid, s katerim se borijo milijoni, trajajo predolgo.
Čeprav nekateri zdravniki in strokovnjaki menijo, da bi se lahko afereza in antikoagulantna zdravila pokazali kot obetajoči za dolgotrajni covid, pa so številni zaskrbljeni, ker bolniki za invazivne terapije, katerih učinki niso dokazani, zapravljajo življenjske prihranke, še poroča Guardian.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje