Po podatkih ministrstva za zdravje v bolnišnicah zaradi covida-19 na navadnih oddelkih trenutno zdravijo 102 bolnika, intenzivno nego jih zaradi covida-19 potrebuje 17.
Zaradi covida-19 sta na navadnih oddelkih hospitalizirana dva bolnika manj kot dan prej, število bolnikov na intenzivni negi je enako kot v sredo. Skupno je hospitaliziranih 294 ljudi s potrjeno okužbo, torej zaradi covida in s covidom-19. To je 18 manj kot prejšnji dan. Na intenzivnih oddelkih jih je skupno 29 s potrjeno okužbo, kar je eden več kot dan prej.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno aktivnih 24.237 primerov okužbe, kar je 1062 manj kot dan prej.
V primerjavi z dnevom prej so v četrtek potrdili 194 okužb manj, glede na prejšnji četrtek pa 522 manj. Še naprej upada tudi sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki znaša 1463 oziroma 78 manj kot dan prej. Število potrjenih primerov okužb v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je v primerjavi z dnevom prej nižje za 51 in znaša 1146.
Po podatkih NIJZ-ja je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.265.020 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.220.899.
Na Ptuju bo zrasel Negovalni dom covid-19
Negovalni dom covid-19, ki ga je vlada uvrstila v načrt razvojnih programov za obdobje 2022–2025, bodo predvidoma zgradili na Ptuju, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Namenjen bo bolnikom po hudih poškodbah glave, hrbtenice in za rezervne kapacitete v primeru ponovnih epidemij.
Negovalni dom covid-19 bo namenjen bolnikom v starostni skupini med 18. in 65. letom, ki so popolnoma odvisni od pomoči drugih, je dejal Poklukar. Celotna naložba je vredna nekaj več kot 26 milijonov evrov in pol, dom pa bo predvidoma namenjen 300 bolnikom.
Poklukar se je dotaknil tudi gradnje gorenjske regijske bolnišnice, ki jo je vlada prav tako uvrstila v načrt razvojnih programov. Zaradi uvrstitve v načrt bodo zdaj lahko začeli pripravljati dokumentacijo za pristop h gradnji.
Natančna lokacija še ni znana
Lokacija regijske bolnišnice še ni znana, saj "o tem še potekajo študije". Na ministrstvu pa predvidevajo, da bo zgrajena do leta 2031.
Namen gradnje je zagotoviti zadostno količino bolnišničnih kapacitet za Gorenjsko, v njej načrtujejo 600 bolnišničnih postelj. Z regijsko bolnišnico bodo po Poklukarjevih besedah razpršeno bolnišnično dejavnost na Gorenjskem združili pod eno streho. "S tem bomo združili stroko in pomembno dvignili kakovost obravnave bolnikov. Po drugi strani pa z novo infrastrukturo tudi zagotovili boljšo kakovost obravnave in boljše delovne razmere za zaposlene," je dejal.
Poklukar meni, da bodo z združitvijo vzpostavili razmere za boljše in učinkovitejše vodenje ter upravljanje bolnišnične dejavnosti na Gorenjskem. S tem pa tudi učinkovitejše upravljanje kadrovskih virov, infrastrukture in finančnih sredstev. Gorenjska bolnišnica bo predvidoma nudila vse programe, ki jih imajo splošne bolnišnice, torej oddelke za interno medicino, kirurgijo, ginekologijo in pediatrijo.
Na Gorenjskem trenutno delujejo štiri bolnišnice na štirih lokacijah. Po njegovih besedah bi vsaj del njihovih programov prenesli v novo bolnišnico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje