Člani Zdravniške zbornice so v ponedeljek volili novo predsednico.
Da bi bile volitve veljavne, mora svoj glas oddati vsaj polovica članov zbornice z volilno pravico. Po navedbah zdravniške zbornice je bilo skupno oddanih 5893 glasov (50,7 odstotka vseh glasov), s čimer je bil dosežen potreben kvorum.
Bojana Beović je dobila 2895 glasov, Tanja Petkovič 1510 glasov in Zdenka Čebašek-Travnik 1443 glasov. Neveljavnih je bilo 45 glasovnic
Sprva so bile volitve, na katerih poleg predsednika izbirajo tudi poslance skupščine zbornice, predvidene za 12. maj, vendar so jih takrat zaradi epidemije covida-19 premaknili na poznejše obdobje, tako so potekale v ponedeljek.
Mandat predsednika traja štiri leta z enkratno možnostjo ponovne izvolitve.
Nova predsednica bo imela boljše izhodišče
Aktualna predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek-Travnik je v odzivu na izid torkovih volitev za mesto predsednice, po katerem se ni uvrstila v drugi krog, svoj mandat ocenila kot uspešen. Kandidatka, ki bo položaj zasedla za njo, bo imela izhodišče, o kakršnem je sama lahko le sanjala, je prepričana.
Za STA je povedala, da bo čas za komentarje izidov volitev, ko bodo te končane. V drugem krogu volitev, kamor sta se uvrstili infektologinja Bojana Beović in predsednica sekcije domskih zdravnikov Tanja Petkovič, mora za dosežen kvorum voliti več kot polovica volilnih upravičencev. Do takrat pa na mestu predsednice zbornice ostaja Čebašek-Travnikova.
Poudarila je, da večino stvari, ki jih njeni protikandidatki obljubljata v svojih programih, v zbornici že imajo. "Tako da se bosta morali sprijazniti s tem, da nadaljujeta moje delo, ali pa si izmisliti nekaj čisto novega," je dejala Čebašek-Travnikova.
Čebašek-Travnik: Protikandidatki bolje organizirani
Razlaga si, da so izidi prvega kroga volitev posledica organiziranosti njenih protikandidatk, saj da lahko Tanja Petkovič kot podpredsednica sindikata zdravnikov družinske medicine dnevno nagovarja del volilne baze. Glede Beovićeve pa je dejala, da jo je podprl predsednik Fidesa, ima pa tudi močno podporo politične stranke, iz katere je pred kratkim izstopila. "Vse to potegne za sabo določeno število volivcev, ki jih programi druge kandidatke v bistvu ne zanimajo, ampak jih zanima glasovati za osebo, ki spada v njihovo področje udejstvovanja," je svoje videnje izidov pojasnila Čebašek-Travnikova.
Svoj mandat na podlagi dosežkov sicer ocenjuje kot uspešen. Izpostavila je digitalizacijo delovanja zbornice, učinkovito pravno službo, vsestransko svetovanje članom v stiski, reorganizacijo strokovnih služb in to, da je zbornica po njenih besedah postala stičišče članov, ne glede na starost, status in poklicni položaj.
Največji izziv v prihodnjem mandatu znotraj zbornice bo po oceni Čebašek-Travnikove sprejetje novega statuta, ki je nujno potrebno za razvoj zbornice. Kot je dejala, so v zbornici nov statut že pripravili, a skupščina ni potrdila sprememb. V zunanjem smislu pa se zdi aktualni predsednici največji izziv zbornice sodelovanje s politiko pri spremembi zdravstvene zakonodaje. "Skrajni čas je, da se zdaj, ko je epidemija razkrila vse slabosti našega sistema, zelo resno zastavi prava reforma zdravstvenega sistema, ne samo popravki zakona o zdravstvenem zavarovanju," je še povedala Čebašek-Travnikova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje