Še vedno ostaja določilo, da postopek ni omogočen ljudem v težavah z duševnim zdravjem, ostajajo vse varovalke, ugovor vesti in ostaja dejstvo, da gre zgolj za možnost, za avtonomno pravico, dano neznosno trpečim v izteku življenja in da ne gre za nadomestilo paliativni oskrbi. Foto: Shutterstock
Še vedno ostaja določilo, da postopek ni omogočen ljudem v težavah z duševnim zdravjem, ostajajo vse varovalke, ugovor vesti in ostaja dejstvo, da gre zgolj za možnost, za avtonomno pravico, dano neznosno trpečim v izteku življenja in da ne gre za nadomestilo paliativni oskrbi. Foto: Shutterstock

Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja čaka samo še na zakon o zdravstveni dejavnosti, potem bo vložen v zakonodajno proceduro, je napovedala poslanka Svobode Tereza Novak. S tem namenom ga bodo predlagatelji v torek objavili na spletnih straneh vseh koalicijskih partnerjev in Srebrne niti. Kot je poročal Radio Slovenija, ga bodo v proceduro vložili v prvi polovici januarja.

Poudarila je, da je zakon namenjen izključno tistim, ki ga potrebujejo, zato se ga po mnenju Novak ni treba bati. Zagotovila je, da so pri njegovem snovanju upoštevali najresnejše pripombe opozicije in drugih javnosti v referendumski kampanji ter vanj dodatno vključili več varovalk, "tako da smo zakon na neki način omilili".

Po poročanju Radia Slovenija je Novak povedala, da je največja novost ta, da "usodne učinkovine ne sme aplicirati ne zdravstveno osebje ne kdor koli drug. Oseba jo lahko izključno sama sproži." Dodala je še, da sodobna dognanja kažejo, da je oseba v terminalni fazi sposobna aplicirati tekočino.

Še vedno ostaja določilo, da postopek ni omogočen osebam v težavah z duševnim zdravjem, ostajajo vse varovalke, ugovor vesti in ostaja dejstvo, da gre zgolj za možnost, za avtonomno pravico, dano neznosno trpečim v izteku življenja in da ne gre za nadomestilo paliativni oskrbi.

"Upam, da ne bomo imeli še enega referenduma. Mislim, da to ne bi bilo prav produktivno, ampak lahko se pa seveda zgodi," je še dodala Novak.

Evtanazija, izobraževalno-dokumentarna serija

Kako kaže preostali zakonodaji s posvetovalnih referendumov?

Preostala zakonodaja, med drugim glede gojenja in uporabe konoplje v medicinske namene in za osebno rabo ter glede uvedbe preferenčnega glasu za volitve v DZ-ju, je še v usklajevanju. Novak je spomnila, da so pri uvedbi preferenčnega glasu šli v kompromisni predlog skupaj z NSi-jem, a so si v opozicijski stranki pozneje premislili in predlog zakona, ki so ga sami predlagali, zavrnili.

V Svobodi se bodo pogovorili, s katerim predlogom za uvedbo preferenčnega glasu bodo v koaliciji nadaljevali, "ampak vsekakor nameravamo v kratkem te zakone vložiti v zakonodajno proceduro in s tem spoštovati voljo volivcev na referendumu", je poudarila Novak. Pričakujejo tudi, da si bodo v NSi-ju premislili in predlog vendarle podprli.

Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je poudarila, da dela ne bodo prekinili, čeprav smo vstopili v predvolilno leto.

Med prioritetami je poudarila dokončanje zdravstvene in pokojninske reforme, "prav tako so še druga področja, na katerih nameravamo intenzivno delati do konca mandata", je poudarila. "Mi nismo tisti, ki bomo rekli, naredili smo, kar smo, in vstopamo v volilno kampanjo. To bi bilo neodgovorno z naše strani," je dodala.

Na januarski redni seji interpelacija notranjega ministra Poklukarja

Poslance na januarski redni seji DZ-ja sicer čaka tudi obravnava interpelacije notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Odgovor ministra na interpelacijo je pred prazniki romal v DZ, še v tem tednu se bodo z ministrom pogovorili tudi poslanci Svobode. "Imamo veliko vprašanj. Pogovorili se bomo in od tega bo tudi odvisna naša odločitev," je glede podpore ministru poudarila Novak.

V koaliciji pa čakajo tudi na imena kandidatov za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. "Zagotovo je na potezi predsednica države, čakamo vabilo na pogovore," je poudarila Avšič Bogovič. Ko bomo vedeli, o kom se bomo odločali, se bomo v poslanski skupini pogovorili, prav tako se bomo pogovorili znotraj koalicije, je dodala.

Tako kot v prvem krogu izbire kandidata za guvernerja Banke Slovenije so se v poslanski skupini Svoboda pogovorili s kandidati za varuha človekovih pravic. Po oceni Avšič Bogovič so kandidati zelo kompetentni in strokovno podkovani na področju, za katero kandidirajo, "je pa dejstvo, da bo kandidata predlagala predsednica države", je poudarila.

Zaradi odstopa dveh članov sveta agencije očitki vladi

V zadnjih dneh odmevata tudi odstopa dveh članov sveta Agencije za energijo zaradi dogajanja glede nove metodologije za obračun omrežnine, ob čemer so se na vlado zgrnili očitki o vmešavanju v delo neodvisne agencije.

"To težko komentiram, toda politika lahko vedno pove svoje mnenje. In če povemo, da je nov omrežninski akt netransparenten in da ne obravnava pravih vsebin, potem mislim, da to ni vmešavanje v delo agencije," je poudarila Avšič Bogovič.

Ali se bodo za odstop odločili tudi trije preostali člani sveta agencije, Avšič Bogovič danes ni želela ugibati, je pa spomnila, da lahko vlada v skladu z energetskim zakonom predlaga njihovo razrešitev državnemu zboru.

Meni še, da je na mestu, da se akt, ki je vpeljal novo metodologijo obračunavanja omrežnine, znova pregleda in pri tem naslovi teme, ki do zdaj pri tem niso bile upoštevane, "skratka, ni transparenten in ne naslavlja pravih vsebin", je poudarila.

Kaj bo storila vlada v zadnjem predvolilnem letu?