Prvi primer opičjih koz v Sloveniji so pri moškem, ki je pripotoval s Kanarskih otokov, potrdili v 24. maja. Simptome je razvil po vrnitvi domov. Dan pozneje so potrdili drugi primer okužbe, tudi takrat pri človeku, ki je pripotoval iz Španije.
Dokler ne odpadejo kraste, naj bolnik ostane v izolaciji
Nacionalni inštitut za javno zdravje je pripravil navodila, kako ravnati v primeru potrjene okužbe: bolnik naj ostane doma, omeji stike in upošteva priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik in načeloma traja, dokler ne odpadejo kraste. Simptomi običajno izzvenijo po dveh oz. štirih tednih in običajno niso smrtni.
Bolezen se širi s tesnejšim neposrednim stikom
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je doslej potrdila 780 primerov opičjih koz v 27 državah po svetu, a meni, da je zelo verjetno število okužb po svetu višje. Ti podatki ne vključujejo okužb v afriških državah, kjer virus velja za endemičen.
Bolezen se širi s tesnejšim neposrednim stikom s telesnimi tekočinami okuženih, tipična simptoma pa sta visoka vročina in pojav izpuščajev.
Nedavno je bilo odobreno cepivo, ki ščiti pred okužbo z virusom opičjih koz, a je še nedostopno širši javnosti. Dobro zaščito pred okužbo zagotavlja tudi cepivo proti črnim kozam. Cepivo je učinkovito, tudi če je oseba že okužena z opičjimi kozami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje