Foto: Reuters
Foto: Reuters

Primere v povečanem številu opažajo v državah, ki so bile še posebej prizadete v pandemiji koronavirusa – v Italiji, Franciji, Veliki Britaniji in ZDA. Iz Bergama, ki je bil tudi sicer daleč najhuje prizadet v Italiji, tako poročajo o kar 30-kratnem povečanju števila primerov.

Kaj točno je kawasakijeva bolezen? Gre za sluznično-kožni bezgavčni sindrom, redko bolezen vnetja žil, ki pogosto prizadene otroke, mlajše od pet let. Simptomi so vročina, rdeče oči, bolečina, izpuščaji, otekle žleze na vratu ter suhe in razpokane ustnice. Vendar pa ta novi sindrom prizadene tudi starejše otroke oziroma najstnike – z manjšim primerom resnih okužb.

Sorodna novica Otroci zbolevajo za redko infekcijo, ki bi lahko bila povezana s covidom-19

V skrajnem primeru lahko sledi odpoved enega ali več organskih sistemov. Sindrom v angleščini imenujejo PMID, kar bi prevajali kot pediatrični večorganski vnetni odgovor.

Po ZDA in v Veliki Britaniji se je pojavilo več primerov bolezni s simptomi, podobnimi sindromu toksičnega šoka, izjemno nevarno bakterijsko okužbo, ki je lahko smrtna. Z Otoka poročajo o stotih primerih, nekateri otroci so tudi na intenzivni negi, 14-letno dekle je umrlo, je pred dnevi poročal BBC.

Jasne povezave s covidom ni

O porastu kawasakijeve bolezni poročajo iz držav, ki so bolj na udaru novega koronavirusa. Foto: Reuters
O porastu kawasakijeve bolezni poročajo iz držav, ki so bolj na udaru novega koronavirusa. Foto: Reuters

Kljub temu pa stroka še vedno ne najde jasne povezave med sindromom in covidom-19. Bolezen ni posledica virusne okužbe, ampak gre za imunski odgovor na predhodno virusno okužbo, ni pa še znana povezava, ali je to novi koronavirus ali kakšna druga okužba. Edino, kar ugotavljajo, je, da je več te bolezni v državah, ki so z novim koronavirusom bolj obremenjene.

Kako pa je v Sloveniji? Kot je za oddajo Ultrazvok Radia Slovenija povedala pediatrinja na Infekcijski kliniki Tina Plankar Srovin, smo v Sloveniji zaznali osem primerov okužb z novim koronavirusom pri otrocih do petega leta starosti in 27 do 15. leta starosti.

Kot je poudarila, pri otrocih bolezen večinoma poteka v blagi obliki in tako je bilo tudi v Sloveniji, kjer nihče izmed okuženih otrok ni potreboval hospitalizacije, bolezen pa je spontano izzvenela po nekaj dneh.

Pri nobenem izmed okuženih otrok se tako niso pojavili simptomi, značilni za kawasakijevo bolezen. So pa na Infekcijski kliniki v zadnjih dveh mesecih obravnavali sedem primerov opisanega sindroma – povprečno jih na leto obravnavajo med 10 in 15. A, kot še poudarja Plankar Srovinova, nihče izmed teh otrok ni bil pozitiven na koronavirus, vsi pa so bolezen preboleli brez večjih posledic.

V Sloveniji v zadnjih dveh mesecih 7 primerov Kawasakijeve bolezni