V bolnišnici se zaradi covida-19 zdravi 948 bolnikov, najmlajši je star 19 let. 248 jih potrebuje intenzivno nego, med njimi ima najmlajši 28 let. V sredo je umrlo devet bolnikov s covidom-19.
Po podatkih Nacionalnega instituta za javno zdravje je število aktivnih primerov okužbe trenutno 24.979. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnih 14 dneh je 1185 in se je glede na dan prej znižalo za 46.
Na zemljevidu ECDC-ja večina Evrope rdeča ali temnordeča
Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni je Slovenija še vedno obarvana temnordeče, kar pomeni najslabšo epidemično sliko z vidika pandemije covida-19. Takšna je vse od 23. septembra.
Prav tako je trenutno temnordeč preostanek srednje in vzhodne Evrope oziroma EU-ja. V tej kategoriji ostajajo tudi Grčija, Danska, baltske države in države Beneluksa. Po novem je temnordeča tudi večina Francije, ki je bila pred enim tednom skoraj v celoti rdeča.
Druge države so povsem ali pa večinoma rdeče. Posamezni deli Italije, Španije in tudi Romunije, v katerih so bile epidemične razmere še pred nekaj tedni alarmantne, so oranžni.
Hospitalizacijo bi lahko preprečilo tudi novo zdravilo
S ponedeljkom bo zdravilo molnupiravir najprej na voljo v štirih bolnišnicah. "Ne gre za preventivo, gre za kurativo," je v Odmevih pojasnil Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo. Takšno zdravilo so dolgo čakali, saj deluje tako, da prepreči nadaljevanje sinteze verige osnovnega virusa, kar pomeni, da virus ne more napredovati.
Zdravilo je namenjeno vsem, ki imajo prve simptome obolenja in za katere zdravnik presodi, da bi lahko zboleli za hujšo obliko koronavirusne bolezni. Jemlje se pet dni v domači oskrbi. "S tem preprečimo hospitalizacijo v 50–60 odstotkih takšnih bolnikov," je poudaril Štrukelj.
Na intenzivni negi več kot 85 odstotkov necepljenih
V bolnišnicah je zlasti na intenzivnih oddelkih, na katerih je 85 odstotkov necepljenih bolnikov, stanje še vedno zelo resno.
Po zadnjih informacijah so cepiva učinkovita tudi pri novi različici omikron, cepivo Pfizerja in BioNTecha pa je proti omikronu učinkovito po treh cepljenjih, so sporočili proizvajalci. ECDC sporoča tudi, da so vsi do zdaj potrjeni primeri okužb z omikronom asimptomatski in blagi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje