Najbolj se bodo plače zvišale bolnišničnim medicinskim sestram. Denar za dvig plač bo zagotovljen iz proračuna, zdravstvene blagajne in z zvišanjem oskrbnin v domovih za starejše.
"Vsi smo se strinjali, da je dvig plač tako pomemben, da bo tudi največ petinpolodstoten dvig oskrbnin utemeljen in razumen," je po podpisu za TV Slovenija dejal minister za delo Janez Cigler Kralj.
"Težko je opredeliti neto znesek, vendar se bodo plače povečale od enega do petih plačnih razredov. Če pogledamo začetniško razliko med plačnimi razredi, je razlika med enim in drugim plačnim razredom 40 evrov neto. Na to vplivajo tudi delovna leta in lahko pride do višjega dviga, kot je 40 evrov," pa je poudaril Aleksander Jus, pomočnik direktorja za zdravstveno nego v ZD Maribor.
Dogovor parafiran že prejšnji teden
Dogovor o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva so že prejšnji teden parafirali vladna stran ter predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič in predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar.
Plačne spremembe se nanašajo na približno 200 delovnih mest, na katerih je zaposlenih okoli 35.000 ljudi. Dogovorjene rešitve pomenijo višje plače za več kot 80 odstotkov zaposlenih v zdravstvu, 80 odstotkov zaposlenih v socialnem varstvu ter 40 odstotkov zaposlenih v plačni skupini J v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva.
Predvidene finančne posledice so v okviru izhodišč za pogajanja ocenjene na 37 milijonov evrov za področje socialnega varstva ter 85,95 milijona evrov za področje zdravstva. Sredstva bodo med drugim zagotovljena iz državnega proračuna in zdravstvene blagajne, predviden pa je tudi dvig oskrbnin, ki se bodo zaradi višjih stroškov dela povečale v povprečju za 5,6 odstotka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje