V vodi iz vodomatov, za katere ne skrbijo ustrezno, lahko pričakujemo patogene organizme, med drugim legionelo in stafilokoke, toksine in glivice.
V vodi iz vodomatov, za katere ne skrbijo ustrezno, lahko pričakujemo patogene organizme, med drugim legionelo in stafilokoke, toksine in glivice. "Če bi taka voda tekla iz pipe, tega ne bi dovolili," pravijo na zavodu. Foto: MMC RTV SLO
Krivdo za oporečno vodo v vodomatih je po besedah vodje Kreka med drugim mogoče pripisati pomanjkljivemu nadzoru zdravstvene inšpekcije. Foto: MMC RTV SLO
Bolje iz pipe kot iz vodomata

Zavodu za zdravstveno varstvo Koper je sporočil, da je vsebnost mikroorganizmov v vseh 20 vzorcih vode iz vodomata presegla dovoljenih 100 mikroogranizmov v mililitru. "Pitja te vode ne priporočamo, uporabnikom pa svetujemo, naj se pozanimajo, kako se z aparati za vodo ravna in kdaj so bili nazadnje očiščeni," opozarja vodja oddelka za simultano mikrobiologijo na ZZV Koper Gorazd Pretnar.

"Če bi taka voda tekla iz pipe, tega ne bi dovolili," pa je nedvoumno povedal vodja koprskega zavoda Milan Krek. Zavod bo ministrstvu za zdravje zato predlagal razrešitev glavne zdravstvene inšpektorice Dunje Sever.

Pregledali avtomate v trgovinah, bolnišnicah
Da z vodo iz vodomatov ni vse v redu, so ugotovili ob vzorčenju vode iz treh vodomatov na sedežu njihovega inštituta v okviru uvajanja nove aparature za hitro vzorčenje. Pozneje so z akreditirano metodo vzorčili še vodo iz vodomatov v lekarnah v Kopru, Piranu, Izoli in na Tromostovju v Ljubljani, na Fakulteti za turistične študije Turistica v Portorožu, v bolnišnici Medicor v Izoli, v Splošni bolnišnici Izola, v trgovinskih centrih Harvey Norman in Interspar v Kopru ter v Sparu na Viču v Ljubljani.

Vsebnost mikroorganizmov je v vseh odvzetih vzorcih vode presegla 300 mikroorganizmov na mililiter vode, po Pretnarjevih besedah pa bi o številu mikroorganizmov lahko govorili v tisočih. Mejo 100 dovoljenih mikroorganizmov v mililitru vode so krepko presegli tudi vzorci, ki so jih odvzeli iz vodomatov na Inštitutu za varovanje zdravja v Ljubljani, na ministrstvu za zdravje, na sedežu zdravstvenega inšpektorata in v državnem zboru.

Vzrok: Neustrezno vzdrževanje
Vzrok za oporečnost te vode je po mnenju inštituta neustrezno vzdrževanje aparatov. V cevi vodomata lahko sicer neoporečna voda iz zaprte plastenke prinese mikroorganizme v dovoljenih koncentracijah. Ti začnejo sproščati toksine in v dobrem tednu kolonizirajo aparat. "Navado imajo, da se s sten aparata sproščajo in tako končajo v kozarcih uporabnikov," pravi Pretnar.

Vodja zavoda Krek pojasnjuje, da ni nujno, da bodo ljudje, ki pijejo tako vodo, zboleli, vendar pa tega ne more izključiti. Večje kot je število mikroorganizmov, večja je namreč verjetnost, da bo kdo zbolel. Posebej pa skrbi dejstvo, da so bili vzorci odvzeti tudi v zdravstvenih domovih in lekarnah, kamor zahajajo bolniki z oslabelim imunskim sistemom.

Proizvajalci, inšpektorji, zakonodaja - vsi so krivci
Za oporečno vodo so krivi predvsem proizvajalci avtomatov, ki neredno vzdržujejo vodomate, svoj del odgovornosti pa nosi tudi zdravstvena inšpekcija. Od državnih sistemov, odgovornih za nadziranje kakovosti vode, bi po Krekovih besedah pričakovali, da bodo zagotovili ustrezno kakovost vode iz umetnih izvirov, v nasprotnem primeru pa naj vodomate ukinejo. Težavna je še nedorečena zakonodaja, ki sicer določa kakovost vode v plastenki, ne pa tudi v aparatu samem.

Pretnar ob tem opozarja tudi na izjemno močne gospodarske lobije, ki se v zadnjem času pojavljajo pri ponudbi in prodaji ustekleničene vode. Na vodomatih bi moralo biti navedeno, kdaj je bila aparatura pregledana in kdo jo je pregledal, še opozarjajo na ZZV Koper.

Bolje iz pipe kot iz vodomata