Kar 32 % mladih pri nas je prvo cigareto prižgalo že pri trinajstih letih, opozarjajo člani gibanja Za zdravje mladih. Nižja kot je starost, ko nekdo poskusi prvo cigareto, bolj verjetno je, da bo postal od cigaret odvisen. Pa veš, da izpostavljenost nikotinu povzroča škodljive učinke na razvoj možganov v obdobju adolescence in lahko privede do trajnih škodljivih vplivov na tvoje miselne sposobnosti? Prav tako pa kajenje lahko vpliva tudi na tvoje duševno zdravje, kažejo raziskave. Obenem mladi kajenje opustite težje kot odrasli in hitreje pride do odvisnosti, čeprav vas veliko misli, da vam, če samo poskusite, kajenje res ne more škoditi.
Nekateri alkohol in cigarete poskusite zaradi pritiska vrstnikov. Ker to počnejo vsi, celo odrasli. Morda se ti tudi zdi, da si zaradi alkohola samozavestnejši ali pa, da si s cigaretami s prijatelji ustvarite prijetno vzdušje. Slovenski mladi so na lestvici 38 evropskih držav glede na višino deleža opitih petnajstletnikov visoko, na desetem mestu. Čeprav je uživanje alkohola pri nas prepovedano do osemnajstega leta, ga je že poskusilo 81 % petnajstletnikov. Tudi alkohol vpliva na telo. Možgani otrok in mladostnikov so v času razvojnih sprememb in dozorevanja občutljivejši za škodo, ki nastane zaradi izpostavljenosti alkoholu.
Alkohol v Sloveniji predstavlja velik problem. Zdravstveni in nekateri drugi stroški (npr. prometne nezgode, nasilje v družini, kriminalna dejanja – kraje, vandalizem), ki so povezani s pitjem alkohola, so bili v Sloveniji leta 2011 ocenjeni na 242 milijonov EUR. V umrljivosti zaradi vzrokov, ki jih v celoti lahko pripišemo alkoholu, se uvrščamo nad evropsko povprečje. V Sloveniji zaradi teh vzrokov in zaradi prometnih nezgod, katerih povzročitelji so alkoholizirani, na leto v povprečju umre vsaj 725 ljudi.
Razmisli o svojih navadah, reakcijah na pritiske vrstnikov in s pomočjo spodnjih vprašanj poklepetaj s svojimi prijatelji.
- Ali s tem, ko pijem in/ali kadim, rešujem svoje težave?
- Ali in kako se lahko zabavamo brez alkohola in cigaret?
- Kakšne so koristi, ki jih povezujem z alkoholom in/ali tobakom − ali in kako lahko na drugačen način dosežem podobne koristi?
- Ali in kako lahko osvojim punco/fanta brez alkohola in cigaret?
- Kako pristopiti k fantu/dekletu?
- Kako pozabiti na težave v šoli?
- Kako se lahko sprostim?
Še več takšnih vprašanj in tudi odgovorov nanje bodo letos za vse mlade v Sloveniji pripravili promotorji zdravja, ki delujejo v okviru projekta Za zdravje mladih. Ta nastaja v sodelovanju Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, sekcije Brez izgovora Slovenija, Zveze tabornikov Slovenije, Mladinskega sveta Slovenije, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in RTV Slovenija.
Poleg alkohola in tobaka bodo pozornost namenili tudi zdravi prehrani in duševnemu zdravju ter drugim oblikam kemičnih in nekemičnih odvisnoti. Več o projektu in tem, kako lahko morda tudi ti postaneš del ekipe, pa si lahko prebereš na spletni strani Za zdravje mladih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje