Koalicijske stranke Svoboda, SD in Levica so skupaj z združenjem Srebrna nit po posvetovalnem referendumu, na katerem so volivke in volivci junija lani izkazali skoraj 55-odstotno podporo za uzakonitev pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, še enkrat pregledali vse pomisleke, komentarje in pripombe, ki so jih dobili med referendumsko kampanjo. "Še enkrat smo si vzeli kar nekaj časa, še enkrat zelo resno premislili, dodali še dodatne varovalke in zdaj imamo zakon pripravljen," je na novinarski konferenci povedala poslanka Svobode Tereza Novak.
"Zelo bistveno je to, da ta zakon ne govori več o evtanaziji, ampak izključno o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Evtanazijo smo v celoti izključili," je poudarila poslanka in pojasnila, da so s tem želeli tudi pomiriti vse tiste, ki so imeli glede evtanazije "resne pomisleke in strahove". Med spremembami je tudi bolj objektivno zastavljena opredelitev tega, kaj pomeni neznosno trpljenje. Novak je ocenila, da je predlog zdaj zastavljen tako, da bi se lahko z njim strinjali tudi tisti, ki so mu pred tem nasprotovali in z njim "strašili ljudi".
Predlog bo objavljen tudi na spletnih straneh vseh treh koalicijskih strank in Srebrne niti, kot je napovedala Novak, pa bodo v nadaljnji zakonodajni obravnavi obravnavali tudi poznejše pripombe in mnenja. "Predvidevamo, da bo zakon vložen tudi v zakonodajni postopek že v januarju, takoj za vložitvijo zakona o zdravstveni dejavnosti," je napovedala poslanka Svobode.
"Socialni demokrati poudarjamo, da mora biti prednost kakovostno življenje, menimo, da smo kot socialna država dolžni razviti storitve, ki bodo hudo bolnim omogočile končati neznosne bolečine," je povedal poslanec SD-ja Jonas Žnidaršič. Dodal je, da je SD pri pripravi zakonodajnega predloga sodeloval, ker njegovi člani "upoštevajo voljo volivk in volivcev," hkrati pa prepoznavajo, da je to "koristen in human ukrep".
Žnidaršič je dejal, da je v predlogu nekaj tehničnih podrobnosti ostalo nedorečenih, in na novinarski konferenci zato vse deležnike pozval, da "s konkretnimi in konstruktivnimi predlogi" pomagajo spisati in sprejeti zakon, "ki bo najranljivejšim posameznikom iz naše družbe omogočil dostojno smrt".
Sukič: Zakon je spisan na način, da se v primeru dvoma vedno izbere življenje
Sodobna medicina trenutno še ni sposobna ozdraviti vseh hudih bolezenskih stanj, mnogi pa so tako zelo bolni, da trpijo neizrekljive bolečine, ki si jih zdravi ljudje verjetno težko predstavljamo, je medtem poudarila Nataša Sukič iz Levice in dodala, da paliativna oskrba žal ne more vedno ublažiti tega trpljenja. "Dejstvo pa je tudi, da smo ljudje avtonomna bitja in da imamo vso suvereno pravico pri polni zavesti odločati o samih sebi, o svojem telesu, in kadar je tako hudo, o končanju neznosnega trpljenja oziroma o končanju svojega življenja s pomočjo medicinske asistence," meni Sukič.
Poudarila je, da je zakon spisan na način, da se v primeru kakršnega koli dvoma vedno izbere življenje. Pojasnila je še, da predlog zakona v primeru pomoči pri prostovoljnem končanju življenja dopušča ugovor vesti, saj v tem primeru ne gre za zdravljenje, temveč za medicinsko asistenco, in zavrnila očitke o nekonsistentnosti Levice, ki si poleg Gibanja Svobode prizadeva za onemogočenje ugovora vesti pri farmacevtih.
Tudi Andrej Pleterski iz Srebrne niti je najprej poudaril, da v obstoječi različici predloga zakona ni več evtanazije. Ob tem je spomnil, da je Srebrna nit že v svoji prejšnji različici predvidela možnost evtanazije le v izjemnih primerih, ko pacient iz objektivnih razlogov samousmrtitve ne bi mogel izvesti. "Medtem je medicinska tehnologija napredovala do te mere, da obstajajo naprave, ki lahko vnašajo učinkovine v pacientovo telo na njegov ukaz, zato ni več potrebe, da se to stori s človeško roko, zato tudi ni potrebe, da bi v zakonu ostal še ta zadnji ostanek evtanazije," je pojasnil Pleterski.
Da zakon omogoča le pomoč pri prostovoljnem končanju življenja, je po besedah Pleterskega še dodatna varovalka, "ki preprečuje kakršno koli možnost, da bi kdor koli komur koli na zlohoten način odvzel življenje, ga pretental, preslepil". "Predstava, da bo nekdo prišel k vam in vam z injekcijo vnesel smrtonosno učinkovino, tu popolnoma odpade in je nemogoča v skladu s tem zakonom," je poudaril.
Obenem je Pleterski prepričan, da zakon prinaša možnost mirnega in dostojanstvenega končanja življenja v skladu z željami posameznika. Opozoril je, da zakon prinaša novost tudi za tiste, ki si želijo končati življenje na naraven način: "V nasprotju z njihovim prepričanjem, da jim sedanja zakonodaja to omogoča, to ni res. Po zakonu o pacientovih pravicah se lahko vnaprej odpoveste zgolj podaljševanju življenja, ne morete pa se odpovedati skrajševanju življenja, kar se vam lahko zgodi v postopku paliativne sedacije, ko ste v deliriju in se ne morete izrekati o sebi. To je tipična situacija, kjer bi se morali imeti možnost vnaprej izreči o svoji volji in o koncu svojega življenja."
Pleterski: Verjamem, da se bo skupina nasprotnikov zdaj zmanjšala
Pleterski je dejal še, da so zdravstveni delavci glede vprašanja uzakonitve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja oz. evtanazije neenotni. "Podpirajo eno in drugo stran, bilo pa je med zdravniki mnogo takih, ki so bili pripravljeni dajati svoje strokovno podporo pri samem postopku, ne pa tudi aktivno sodelovati pri sami izvedbi kot tisti, ki bi vnašali učinkovino v telo pacienta, to se pravi v postopku evtanazije," je dejal in poudaril, da je torej zadnja različica zakonskega predloga "popoln kompromis", saj zdravnikom ne bo treba v nobenem primeru vnašati učinkovin. Imeli pa bodo možnost podati svoje strokovno mnenje.
"Verjamem, da se bo skupina nasprotnikov zmanjšala, ne bo pa se izničila, to je dejstvo. Obstaja tudi močna skupina Združenja katoliških zdravnikov, ki se seveda ravnajo po katekizmu Katoliške cerkve, ki kakršno koli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja ostro zavrača," je še dodal Pleterski.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje