Nevrologinja Saša Šega Jazbec tako poudarja, da za to, da bi bile motnje venskega obtoka povezane z multiplo sklerozo, še ni dovolj dokazov, obenem pa so posegi na venah lahko tudi nevarni.
Zdravljenje omenjene bolezni s širjenjem ven izhaja iz izsledkov raziskave italijanskega nevrologa Paola Zambronija in njegovih sodelavcev. Vodja dejavnosti centra za multiplo sklerozo na nevrološki kliniki Alenka Horvat Ledinek je pojasnila, da so glede izsledkov že od začetka skeptični. Poudarila je, da se motnja v venskem obtoku ne pojavlja le pri bolnikih z multiplo sklerozo niti ni bila ugotovljena pri bolnikih z začetnimi znaki te bolezni.
Po njenih besedah so tudi ugledni nevrologi iz Kanade in ZDA na evropskem kongresu v Göteborgu priporočili, naj se zdravljenja multiple skleroze tako ne izvaja.
Izboljšanje učinek placeba?
Nevrolog Uroš Rot je med drugim povedal, da se stanje bolnikom po tovrstnem zdravljenju sicer lahko izboljša, a prav mogoče je, da gre za učinek placeba, saj je bil ta pri bolnikih z multiplo sklerozo v raziskavah tudi do 30-odstoten.
Predstojnik kliničnega oddelka za bolezni živčevja Zvezdan Pirtošek pričakuje, da bo akademska medicina z morebitno vpeljavo novega načina zdravljenja počakala do objave izsledkov raziskav, ki bodo omogočali varno zdravljenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje