Foto: Radio Koper
Foto: Radio Koper

Po besedah direktorja področja za urejanje zavarovanj in mednarodno zdravstveno zavarovanje pri ZZZS-ju Klemna Ganzitija obseg pravic v času začasnega bivanja v tujini ostaja tudi v času epidemije enak. V državah EU-ja, Evropskega gospodarskega prostora in v Švici lahko zavarovanci dobijo nujne in potrebne zdravstvene storitve na evropsko kartico, če obiščejo zdravnika v javni zdravstveni mreži.

Do izteka prehodnega obdobja brexita, torej do konca leta, je tudi v Združenem kraljestvu mogoče uveljavljati zdravstvene storitve z evropsko kartico.

V državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene meddržavne sporazume, imajo zavarovanci pravico do nujnega zdravljenja pri zdravnikih, ki so v javni mreži, pri čemer uveljavljajo evropsko kartico in pripadajoči spremni dopis. V Avstraliji pa je treba k evropski kartici priložiti potni list.

V preostalih državah, denimo v Egiptu, Tuniziji, Turčiji in ZDA, pa evropska kartica ne velja, zato na ZZZS-ju svetujejo sklenitev komercialnih zavarovanj.

Pri tem so pozvali, naj tudi pri sklenitvi komercialnih zavarovanj preverijo drobni tisk, ali jim polica krije zdravstvene storitve, povezane z epidemijo covida-19, saj jih več zavarovalnic ne krije.

Preverite veljavnost

Ganziti je poudaril, da se lahko zavarovanci z evropsko kartico izognejo neposrednemu plačilu praviloma visokih stroškov za opravljanje nujne oz. potrebne zdravstvene storitve v tujini. Evropska kartica je brezplačna in jo je mogoče preprosto naročiti na spletni strani ZZZS-ja ali s SMS-sporočilom. Je pa nanjo treba čakati od štiri do sedem delovnih dni.

Tisti, ki kartico že imajo, pa naj preverijo njihovo veljavnost. Letos predvidoma poteče veljavnost 262.509 karticam. Večini zavarovancem kartica velja eno leto, izjema so upokojenci. Sicer pa je evropsko kartico mogoče naročiti največ 30 dni pred potekom njene veljavnosti.

Ganziti je opozoril, da morajo zavarovanci z evropsko kartico uveljavljati zdravstvene storitve pri zdravnikih v javni mreži, in ne v t. i. turističnih ambulantah, tudi če so te locirane v zdravstvenem domu, sicer bodo morali storitev plačati sami. Povrnitev stroškov lahko sicer nato uveljavljajo pri ZZZS-ju, a jih ne bodo v celoti povrnili.

Na Hrvaškem lahko bolniki poiščejo izvajalce v javni mreži na spletni strani njihovega zavoda za zdravstveno zavarovanje (HZZO), ponekod pa na vratih turističnih ambulant tudi piše, ali sprejemajo evropsko kartico ali ne. Prav tako je smiselno pri medicinskem osebju pred storitvijo preveriti, ali sprejemajo omenjeno evropsko kartico.

ZZZS je lani prejel 4777 zahtevkov za povračilo stroškov za povračilo stroškov za storitve, uveljavljene v tujini, največ na Hrvaškem. Na evropsko kartico pa so slovenski zavarovanci lani na Hrvaškem uveljavili 11.565 primerov storitev v vrednosti skoraj 1,5 milijona evrov.

Zavarovanje pred odhodom v tujino