Ustvarjanje mešanih človeško-živalskih celic je porodilo največ dvomov pri nekaterih verskih skupnostih. Foto: Reuters
Ustvarjanje mešanih človeško-živalskih celic je porodilo največ dvomov pri nekaterih verskih skupnostih. Foto: Reuters

Znanstveniki želijo živalske celice združiti s človeškimi, da bi lahko iz hibridnih zarodkov pridobivali izvorne celice za zdravljenje bolezni, kot sta alzheimerjeva ali parkinsonova. Potem ko bi iz človeško-živalskih zarodkov pridobili želene celice, bi razvijajoče se zarodke uničili.

Etično sporne raziskave, za katere se sicer zavzemajo tudi nekateri Nobelovi nagrajenci, podpira 61 odstotkov britanskih državljanov, a le če bi bile namenjene razvoju novih načinov zdravljenja bolezni. Del javnosti, predvsem pripadniki nekaterih verskih skupnosti, je raziskavam nasprotoval, češ da raziskave brišejo mejo med ljudmi in živalimi.

"Ko je bilo na voljo več podatkov in ko so razpravo nadaljevali, je večini od udeležencev javnih razprav ideja postala nekoliko bolj všeč," je mešanje človeških in živalskih celic komentiral britanski urad, pristojen za embriologijo.

Ljudje na splošno najbolj podpirajo t. i. citoplazmične hibridne zarodke, pri katerih bi jedro človeške celice vstavili v izpraznjeno živalsko celico. Drugim oblikam hibridnih zarodkov, pri katerih bi živalske spolne celice oplodili s človeško spermo ali obratno, je bila javnost manj naklonjena.

V Veliki Britaniji morajo po zdajšnjih zakonih zarodke uničiti po 14 dneh, ko niso večji od bucikine glavice, in jih ne smejo vsaditi v maternico.