Foto: Reuters
Foto: Reuters

Podjetje je izmed načel izbrisalo del, ki je izključeval uporabo umetne inteligence, ki bi "verjetno povzročala škodo", poroča BBC.

Podpredsednik Googla James Manyika in vodja Googlovega oddelka za umetno inteligenco DeepMind Demis Hassabis sta v blogerski objavi branila ukrep.

Trdita, da morajo podjetja in demokratične vlade sodelovati na področju umetne inteligence, ki bi "podpirala državno varnost".

Manyika in Hassabis sta še zapisala, da so načela glede umetne inteligence, objavljena leta 2018, potrebovala posodobitev zaradi napredovanja tehnologije.

"Milijarde ljudi uporabljajo umetno inteligenco v vsakdanjem življenju. Umetna inteligenca je postala tehnologija za splošno uporabo in platforma, ki jo nešteto organizacij in posameznikov uporablja za razvoj aplikacij," sta zapisala. Zaradi tega se razvijajo tudi temeljna načela umetne inteligence, ki bi lahko bila smernica za skupne strategije, sta dodala.

Opozorila sta, da postaja geopolitična krajina vse kompleksnejša. "Verjamemo, da bi morale demokracije voditi razvoj umetne inteligence, pri čemer bi jih vodile vrednote, kot so svoboda, enakopravnost in spoštovanje človekovih pravic," sta zapisala v blogu.

Visoka predstavnika Googla sta blogerski zapis objavila pred končnim poročilom Alphabeta ob koncu leta, ki je pokazal slabše rezultate od pričakovanj. Padla je tudi vrednost delnic podjetja.

Alphabet je sicer sporočil, da bodo za projekte umetne inteligence letos porabili 75 milijard dolarjev, kar je 29 odstotkov več, kot so pričakovali ameriški borzni analitiki.

BBC poroča, da med strokovnjaki na področju umetne inteligence poteka razprava o tem, kako naj se upravlja močna nova tehnologija, koliko vpliva naj imajo komercialne koristi na določanje smeri razvoja in kako naj se najbolje zavarujemo pred tveganji za človeštvo.

Ustanovitelja Googla Serhei Brin in Larry Page sta, dolgo pred trenutnim zanimanjem za etiko umetne inteligence, dejala, da je slogan podjetja "ne biti zloben", ko pa je bilo podjetje leta 2015 restrukturirano pod imenom Alphabet, je bil slogan spremenjen v "naredi pravo stvar".

Sporna je tudi uporaba umetne inteligence na bojiščih in v tehnologijah nadzora.

Delavci Googla so se včasih uprli pristopu vodstva podjetja. Leta 2018 podjetje po odpovedih in peticiji, ki jo je podpisalo tisoče zaposlenih, tako ni obnovilo pogodbe z ameriškim obrambnim ministrstvom za delo na področju umetne inteligence. Delavci so se bali, da bi bil Projekt Maven prvi korak v smeri proti uporabi umetne inteligence za ubijanje.