Apple pravi, da ga pri oblikovanju evropske spletne trgovine omejuje zakonodaja, saj vsaka članica posebej ureja to področje. Foto: Reuters
Apple pravi, da ga pri oblikovanju evropske spletne trgovine omejuje zakonodaja, saj vsaka članica posebej ureja to področje. Foto: Reuters

Obtoženi po besedah komisije kršijo načelo EU-ja, ki prepoveduje tovrstne poslovne prakse. Applova spletna trgovina iTunes je namreč vezana le na državo. Uporabnik lahko glasbo prek tega vmesnika kupuje le tam, kjer ima registrirano kreditno kartico, nakup pa ni mogoč na strežniku, ki je namenjen kupcem iz drugih držav. Apple na komisiji tako pozivajo k ustanovitvi evropskega iTunesa.

Apple odgovarja, da je to že poskusil, a da so ga pri tem omejevale založbe. To vprašanje je komisija dala na dnevni red, ko so se nad višjimi cenami kot v drugih državah pritožili britanski porabniki v organizaciji Which?. Na Otoku namreč za eno skladbo plačajo 1,56 evra, medtem ko, denimo, v Nemčiji ali v Franciji 1,32 evra. Razlikuje se tudi pestrost izbire v posameznih državah.

Med založbami so obvestilo o začetku postopkov priti njim dobile tudi naslednje založbe: EMI, Sony BMG, Warner in Universal Music, ki pa se še niso odzvale.

Pojavilo pa se je še drugo vprašanje, saj so se nekatere članice v skupnem gospodarskem območju, denimo Norveška in Francija, pritožile, da Apple krši pravila tudi s tem, da njegov format ni združljiv z drugimi glasbenimi formati. Komisija pravi, da to ni kršitev t. i. upravljanja z digitalnimi pravicami.