Približno 36 milijonov let staro, dobro ohranjeno lobanjo z dvema nizoma dolgih, zašiljenih zob so znanstveniki izkopali lani nepoškodovano v puščavi Ocucaje na jugu Peruja.
Kot je povedal Rodolfo Salas, predstojnik paleontologije na perujski državni univerzi v San Marcosu, stroka meni, da je bil starodavni sesalec bazilozaver, njegovi današnji potomci pa so kiti, pliskavke in delfini.
Bazilozaver pomeni "kraljevski kuščar", čeprav ni bil plazilec, a se je morda premikal podobno kot kakšna orjaška kača.
Lobanja na ogled v Limi
Primerek, katerega lobanja je zdaj na ogled v muzeju v Limi, je najverjetneje meril okoli dva metra, so pa drugi najverjetneje dosegali do 12 metrov, kar je višina štirinadstropne stavbe.
"To je bila prava morska pošast," pravi Salas. Kot je pojasnil, je namreč v lovu za hrano zagotovo povzročil veliko škode.
Znanstveniki menijo, da ko je bazilozaver poginil, je najverjetneje potonil na dno oceana, kjer je bila lobanja naglo zakopana in ohranjena. "V tistem času so bile razmere za fosilizacijo v Ocucajeju zelo dobre," je še pojasnil Salas.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje