Na 21. mednarodni mladinski naravoslovni olimpijadi, ki je med 2. in 12. decembrom potekala na Univerzi Politehnica in računalniški šoli Tudor Vianu v Bukarešti, so sodelovali 303 mladi iz 51 držav. Na tekmovanju je bilo podeljenih 31 zlatih, 61 srebrnih in 96 bronastih medalj, slovenska ekipa mladih naravoslovcev pa je prejela dve zlati in štiri srebrna odličja. Slovenija je bila s tem najuspešnejša med 18 evropskimi državami, ki so sodelovale na tekmovanju, so sporočili z Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS). Najuspešnejša država je bila sicer Indija, absolutni zmagovalec Ju Jan-Fan iz Tajvana.
Med slovenskimi tekmovalci se je najbolje uvrstil Niko Habinc, ki je lani obiskoval OŠ Oskarja Kovačiča Ljubljana, zdaj pa je na Gimnaziji Bežigrad, ki je na tekmovanju dosegel absolutno 4. mesto in bil s tem tudi najboljši Evropejec. Še en dijak Gimnazije Bežigrad, Andraž Čadež, ki je osnovno šolo končal v OŠ Šmartno pod Šmarno goro, pa je bil med vsemi tekmovalci iz Evrope tretji. Oba sta osvojila zlati priznanji.
Preostali tekmovalci Tian Kobal (lani OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica, zdaj Gimnazija Nova Gorica), David Osojnik (lani OŠ dr. Ivana Prijatelja Sodražica, zdaj Zavod sv. Frančiška Saleškega, Gimnazija Želimlje), Matic Zimic (lani OŠ Franca Rozmana Staneta Ljubljana, zdaj Gimnazija Bežigrad) in Lucija Kutin (lani OŠ Miška Kranjca Ljubljana, zdaj Gimnazija Bežigrad) so prejeli srebrna priznanja in s tem prispevali k odlični skupni uvrstitvi Slovenije.
"Takšen uspeh ni samoumeven, saj je bilo vloženega ogromno truda vseh šestih tekmovalcev in vseh mentorjev ter predavateljev, ki so ekipo za olimpijado tudi pripravljali," so ob tem poudarili na ZOTKS-ju. Ekipo so v Romuniji spremljali mentorji in vodje delegacije Barbara Rovšek, Margareta Obrovnik Hlačar in Domen Vaupotič. Sodelovanje slovenske ekipe so sicer poleg ZOTKS-ja podprli tudi podjetje Rodij in Kemijski inštitut.
Naravoslovci so tekmovali v iskanju rešitev interdisciplinarnih nalog s področja znanstvenih ved naravoslovja – biologije, kemije in fizike. V treh tekmovalnih dnevih so tekmovalci po tri ure reševali naravoslovna teoretična vprašanja izbirnega tipa, naravoslovne teoretične naloge odprtega tipa in praktični eksperimentalni del. Oba teoretična preizkusa so reševali kot posamezniki, pri eksperimentalnem delu pa so morali združiti moči v dve tričlanski ekipi za ekipno izvajanje naravoslovnih poskusov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje