Wikipedija vsebuje geselske članke v 195 različnih jezikih, sponzorira pa jo nepridobitna fundacija Wikimedia. Foto: www.wikipedia.org
Wikipedija vsebuje geselske članke v 195 različnih jezikih, sponzorira pa jo nepridobitna fundacija Wikimedia. Foto: www.wikipedia.org
Svetovni splet
Wikipedija ima vsak dan več kot 50 milijonov obiskov. Foto: EPA

Razkrilo se je namreč, da je avtor z vzdevkom Essjay, ki se je razglašal za profesorja religije na zasebni univerzi, v resnici 24-letni študent iz Kentuckyja, Ryan Jordan. Na Wikipediji je objavil več člankov, hkrati pa je imel pristojnost za razsojanje v sporih med različnimi avtorji in za odstranjevanje spletnega vandalizma. Njegovo identiteto so razkrili prejšnji teden v reviji New Yorker.

Soustanovitelj Wikipedije Jimmy Wales je ob tem opozoril, da enciklopedija temelji na dveh stebrih, zaupanju in strpnosti, zato je od Jordana zahteval, naj se umakne z Wikipedije.

Vprašljiva zanesljivost
Sicer pa ne gre za prvo potegavščino, ki je sprožila razpravo o zanesljivosti Wikipedije. Konec leta 2005 je Američan Brian Chase objavil napačne podatke o novinarju Johnu Siegenthalerju, da bi potegnil za nos sodelavca, ki pozna novinarjevo družino. Kot je pojasnil, se ni zavedal, da spletno encikopedijo jemljejo tako resno.

Wikipedija se je takrat odzvala s sprejetjem ukrepa, da lahko podatke vnašajo le prijavljeni uporabniki. Tako mora vsak, ki želi, da bi se na Wikipediji pojavil tudi njegov prispevek, najprej vpisati svoje podatke, še vedno pa je brez tega mogoče popravljati že objavljene članke.

Wikipedija, ki deluje od 15. januarja 2001, v slovenščini pa od 8. marca 2002, je prosto dostopna spletna enciklopedija. Jimmy Wales jo opisuje kot "poskus, da bi ustvarili in ponudili prosto enciklopedijo najvišje mogoče kakovosti prav vsakemu posamezniku v njegovem lastnem jeziku". Vsebuje približno 4 milijone geselskih člankov, od katerih jih je prek milijon in pol v angleščini. Slovenščina se z nekaj več kot 42.152 članki uvršča na 27. mesto.

B. R.