18. junija 2024 je Slovenija podpisala sporazum za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji. Foto: STA/Daniel Novakovič
18. junija 2024 je Slovenija podpisala sporazum za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji. Foto: STA/Daniel Novakovič

Evropska vesoljska agencija je zahteven klub, kjer se članstva ne da preprosto kupiti s članarino, smo pred dnevi zapisali na MMC-ju. Polnopravno članstvo Sloveniji odpira vrata do številnih strateških in gospodarskih priložnosti ter krepi njeno konkurenčnost v svetovnem vesoljskem sektorju, so prepričani tudi na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.

Sorodna novica Slovenija bo postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije

Ta dosežek po besedah državnega sekretarja Matevža Frangeža predstavlja nagrado za uspešno in hitro vzpostavitev perspektivnega ter dinamičnega vesoljskega sektorja v Sloveniji, ki ga sestavlja več kot 40 podjetij, raziskovalnih inštitutov ter tri univerze. Ti so z inovativnimi rešitvami na področju vesolja v nekaterih nišah, kot je opazovanje Zemlje, razvoj inovativnih materialov in umetne inteligence, med vodilnimi na svetu.

Kot je poudaril, je današnji mejnik le začetek uresničevanja nacionalne vizije "Slovenija, majhna na Zemlji, velika v vesolju". "Naša vizija je ne le razvijati tehnologijo, ki bo uporabna v vesolju, temveč vlagati v to, da iz vesoljskih inovacij nastane tudi vrsta civilnih aplikacij, ki bodo izboljševale življenje na Zemlji," je dejal.

Država se zdaj uvršča v "vesoljsko elito"

Po mnenju vodje Slovenske vesoljske pisarne Tanje Permozer pridobitev statusa polnopravne članice Ese za Slovenijo predstavlja pomembno priznanje, saj se država s tem uvršča v vesoljsko elito, prinaša pa ji tudi številne strateške in gospodarske prednosti.

Omogoča ji enakopravno sodelovanje pri odločanju o vseh ključnih odločitvah v Esi, krepitev mednarodnega sodelovanja in prepoznavnosti Slovenije v vesoljskem sektorju, dostop do novih programov, ki krepijo raziskave, razvoj in komercializacijo tehnologij, možnost večjega geografskega povračila sredstev v obliki projektov za slovenska podjetja, prispevek k trajnostnemu razvoju in digitalizaciji ter ustvarjanje novih delovnih mest.

Po besedah Permozer se odpira tudi pot za ustanovitev slovenske vesoljske agencije. Slovenski vesoljski sektor za nacionalno vesoljsko agencijo ta trenutek še ni dovolj zrel, ocenjuje. Nadeja se, da bi jo lahko dobili v petih letih.

Članarina letno znaša 2,8 milijona evrov

Slovenija z Eso sodeluje od leta 2009, ko je podpisala sporazum za evropske sodelujoče države. Sodelovanje je leta 2016 okrepila s pristopom k pridruženemu članstvu, leta 2020 pa nadgradila s pridružitvenim sporazumom. V letu 2024 je z ratifikacijo sporazuma o polnopravnem članstvu naredila še zadnji korak k popolni vključitvi v Eso.

Do danes je bilo podpisanih več kot 60 pogodb z Eso, kar je omogočilo visokotehnološke projekte slovenskih podjetij in institucij. Geografsko povračilo sredstev, s katerim Esa meri uspešnost neke države, je za Slovenijo večje od 1, kar pomeni, da počrpamo več kot 100 odstotkov vloženih sredstev.

Polnopravno članstvo v Esi za Slovenijo pa prinaša dodatne finančne obveznosti. Članarina se je z dozdajšnjih 500.000 evrov povečala na približno 2,8 milijona evrov. Poleg tega pa bo ob pristopu Slovenija plačala tudi enkratni znesek 1,7 milijona evrov.

Iz Ese dobimo več, kot vanjo vložimo

A v osmih letih pridruženega članstva je 30 slovenskih partnerjev z Eso podpisalo 114 pogodb v vrednosti 42,1 milijona evrov, do konca leta 2024 pa naj bi znesek dosegel 50 milijonov evrov. S tem se je tudi pokazalo, da denar, vložen v Eso, ni "izgubljen". Slovenija je namreč iz agencije počrpala več denarja, kot je vanjo vložila, smo poročali na MMC-ju.

Evropska vesoljska agencija namreč deluje po načelu področnega oz. geografskega povračila. Vsaj 90 odstotkov denarja, ki ga neka država vloži v Eso, se načeloma mora vrniti vanjo v obliki razpisov. Načeloma – ni nujno, da se to zgodi. Nekatere države počrpajo manj, Slovenija pa je med redkimi neto prejemnicami. Ministrstvo za gospodarstvo pri tem poudarja multiplikativni učinek. Po njihovih podatkih vsak takšen evro ustvari od štiri do pet evrov in podpira 11 delovnih mest z visoko dodano vrednostjo.

Polnopravno članstvo bomo v Sloveniji zaznamovali s slovesnostjo 10. januarja v Centru Noordung v Vitanju. Istega dne bo v Rimskih Toplicah potekal vrh med Slovenijo in Eso, osredotočen na nove priložnosti, ki jih članstvo prinaša slovenskemu vesoljskemu sektorju.