Izginotje ledu na azijskih vrhovih bi prizadelo kar 40 odstotkov svetovne populacije, ki pitno vodo pridobivajo iz tamkajšnjih rek, je povedal vodja agencije Achim Steiner. Taljenje ledu naj bi pospeševali izpusti metana iz permafrosta, manjši količina in površina svetovnega ledu pa prispevata k vedno večjemu vsrkavanju sončne energije in vse toplejšemu ozračju, so zapisali strokovnjaki. Steinerja skrbi predvsem mlačen odziv držav in primanjkljaj vsakršne usklajene politične akcije.
Manjša količina ledu na svetovnih polih bo prispevala tudi k višji morski gladini, tako da bodo morja poplavila obširna območja. Samo v Aziji naj bi višja gladina morij ustvarila vsaj 145 milijonov okolijskih beguncev.
Pozivom se je pridružila tudi Helen Bjoernoey, norveška okolijska ministrica, ki je ljudi po vsem svetu pozvala, naj svoje voditelje vprašajo, koliko se mora ozračje še segreti, da bodo začeli ukrepati. Nadaljnjo skrb po njenih besedah vzbuja tudi tudi to, da "k hitrejšemu segrevanju ozračja pravzaprav prispeva tudi segrevanje samega ozračja".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje