Mladostniki si pogosto poskušajo prek mobilnika izpogajati poznejši prihod domov. Foto: Reuters
Mladostniki si pogosto poskušajo prek mobilnika izpogajati poznejši prihod domov. Foto: Reuters
Starše pomirja misel, da so lahko s svojimi otroki ves čas v stiku. Foto: EPA

Britanska raziskava je pokazala, da starši običajno kupujejo telefone otrokom, kot ti vstopijo v najstniška leta. Staršem se zdi najpomembneje, da lahko svoje otroke slišijo, najstniki pa se raje javljajo s kratkimi sporočili. Pridobitev lastnega telefona v mladih vzbuja občutek neodvisnosti, pogosto pa se po telefonu s starši tudi dogovarjajo glede poznejših prihodov domov.

Mobilni telefon ima večina britanskih najstnikov in skoraj polovica otrok od 8. do 11. leta. V povprečju opravijo vsak teden po osem klicev in pošljejo okoli 25 kratkih sporočil.

Politiki iščejo nove poti do mladih
Napredek pa se ne kaže le v spremenjenem odnosu znotraj družin, novim smernicam so se poskusili pridružiti tudi politiki in interesne skupine. Leta 2004 je britanska vlada, na primer, povabila mlade, naj pošliljajo kratka sporočila s svojimi mnenji in pripombami, naslovljena na premierja Tonyja Blaira.

Nedavna raziskava je sicer delno razkrila, kako se mladostniki prilagajajo novim tehnologijam, vloga mobilnih telefonov v njihovem vsakdanjem življenju pa ostaja neznanka. Kako se sklepajo prijateljstva, kako poteka sporazumevanje v zasebni in javni sferi - nove raziskave se bodo morale lotiti tovrstnih vprašanj.