V komisariatu (UNHCR) so prepričani, "da bi trenutni predlagani amandmaji, ki se navezujejo na dostop do ozemlja Slovenije in azilnih postopkov v kriznih situacijah, lahko kršili obveznosti Slovenije iz konvencije o statusu beguncev iz leta 1951 ter prava Evropske unije".
Spremembe bi po njihovem mnenju "lahko ogrozile pravico do azila v Sloveniji vsem bežečim pred vojnami in preganjanjem", lahko pa bi tudi vračali ljudi na območja, kjer bi bila njihovo življenje in svoboda ogrožena ali bi jim grozilo nečloveško ravnanje.
Znova opozorila o kršenju mednarodnih pravil
"Pozivamo Slovenijo, naj ne sprejme zakonodaje, ki bi lahko za posledico imela izgon ljudi, ki potrebujejo mednarodno zaščito, ali pa bi preprečevala dostop do ozemlja in azilnih postopkov za vse, ki so prisiljeni bežati," je dejala regionalna predstavnica UNHCR-ja za srednjo Evropo Montserrat Feixas Vihe.
Države so namreč podvržene mednarodnim pravilom upravljanja meja, so opozorili in dodali, da pravica do azila ni v neskladju z upravljanjem meja in zagotavljanjem varnosti. Na to so opozarjali tudi domači kritiki.
DZ naj bi predlagano novelo obravnaval v četrtek. S spornimi spremembami zakona o tujcih želi vlada uzakoniti možnost, da bi v primeru zaostrenih migracijskih razmer omejili vstop tujcev v državo. Glede na napovedi, ima novela med poslanci zadostno podporo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje