Predsednica stranke TRS Violeta Tomić je poudarila, da gre za visokega uradnika na državnem pravobranilstvu, ki bi po svoji nalogi moral zastopati materialne in finančne koristi Slovenije. "Zastopanje državnih interesov na način, da državo oškoduješ za 8,7 milijona evrov, vzbuja sume storitve kaznivega dejanja," je pojasnila.
V TRS-u zahtevajo enakost pred zakonom tudi za uradnike in funkcionarje. "Naj bodo tako dosledni, kot sodišča zahtevajo od drugih državljanov. Tu ne sme biti izjeme," je poudaril podpredsednik stranke Gorazd Marinček.
Prepričan je, da si je mogoče določbe v kazenskem zakoniku razlagati na nešteto načinov. "Recimo določbe dokazovanja naklepa onkraj razumnega dvoma lahko povzročajo praktično neobsodljivost za sicer zapisana in opredeljena kazniva dejanja. Ravno to velja v našem primeru - kako dokazati, da je nekdo naklepno storil opustitev dejanja, ki sodi v podzavestne reakcije," je opozoril Marinček.
Luknje v kazenskem zakoniku
Pri teh podrobnostih je kazenski zakonik tako nedorečen, da dobesedno kliče h kaznivim dejanjem, saj se storilcev ne da obsoditi, tudi menijo v TRS-u. Marinček je opozoril, da so znotraj 804 veljavnih zakonov in 18.700 veljavnih podzakonskih aktov sistematično postavljene sistemske luknje, da se lahko pride skoznje.
"Pri dejanjih, pri katerih kazenski zakonik dopušča možnost, da so storjene iz malomarnosti, ni treba dokazovati naklepa. Čeprav vemo, da so lahko uradniki in funkcionarji pri delu malomarni in pri tem delu nastanejo hude posledice za javna sredstva in državljane, te možnosti zakonik zanje in za ta dejanja ne predvideva," je izpostavil in dodal, da pa za dejanja vsakdanjega človeka brez javnih pooblastil ni treba dokazovati naklepa.
Tomićeva je ob tem opozorila, da so v Združeni levici v državnem zboru predlagali subvencionirano prehrano za otroke, ki živijo pod pragom revščine. "Argument proti je bil, da ni denarja za ta ukrep, da smo v obdobju varčevanja. Tu pa tako zlahka odteče 8,7 milijona in za to nihče ne odgovarja," je dejala.
Predlog uvedbe disciplinskega postopka
Disciplinska tožilka državnega pravobranilstva, državna pravobranilka Lucija Gorišek Perc, je v zadevi Tovarna sladkorja Ormož predlagala uvedbo disciplinskega postopka zoper državnega pravobranilca Lucijana Bembiča. V TRS-u pa opozarjajo, da ima ta ukrep za posledico le morebiten suspenz.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje