Policija je sporočila, da je bilo zaseženih več kot 17 ton tobaka v zdrobljenih listih, več kot 21 ton drobno rezanega tobaka, stroji ter drug material za nezakonito proizvodnjo. S tem so preprečili za 6,8 milijona evrov oškodovanja državnega proračuna.
Sklepna preiskava je bila del širše preiskave, ki je od leta 2020 potekala v Franciji. "Francoski varnostni organi so preiskovali mednarodno hudodelsko združbo, ki je iz Slovenije in Poljske na njihovem območju, zaradi nadaljnje nezakonite prodaje, dostavljala ponarejene cigarete. Pri tem so ugotovili, da so najmanj štiri dostave v skupni teži 30 ton cigaret dostavili člani hudodelske združbe iz Slovenije s tovornimi vozili slovenskih podjetij. O tem so obvestili slovenske varnostne organe," so zapisali na policiji ter dodali, da so Francozi prek sodišč tudi naslovili več evropskih preiskovalnih nalogov.
Kot je v izjavi za javnost pojasnil vodja oddelka za organizirano kriminaliteto na mariborski policijski upravi Stanko Vidovič, je bil tobak v Slovenijo iz Bolgarije preko Hrvaške pripeljan zakonito, a so ga v naši državi predelali v tobačne izdelke, te pa nato na nezakonit način prevažali na črne trge v Francijo in druge države Evropske unije. Skupaj so sicer pri ukvarjanju z omenjenimi posli zaznali deset ljudi in štiri pravne osebe.
Na podlagi odredb za hišne preiskave so bile v tem tednu izvedene hišne preiskave na 11 naslovih na območju policijskih uprav Maribor, Celje in Ljubljana. Sodelovalo je večje število policistov in kriminalistov z različnih policijskih uprav, več predstavnikov FURS-a, predstavniki varnostnih in pravosodnih organov Francije ter predstavnik Europola, ki je usklajeval delo različnih organov.
Slovenijo naj bi oškodovali za 6,8 milijona evrov
V hišnih preiskavah sta bila odkriti dve nezakoniti proizvodnji tobačnih izdelkov, obe na območju Ljubljane. Policija in FURS sta tako 25. januarja po prvih podatkih zasegla več kot 26 ton tobaka. "Zaseženih je bilo več kot 17 ton tobaka v zdrobljenih listih in več kot devet ton drobno rezanega tobaka, 29 milijonov filtrov za cigarete, dva stroja za drobno rezanje tobaka, stroj za drobljenje tobačnih listov, stroj za izdelavo cigaret, 10 ton cigaretnih škatel, viličar ter elektronske naprave in dokumentacija," so navedli na policiji.
FURS pa je omenjenim ponarejevalcem cigaret že v novembru 2021 zasegel skoraj 12 ton drobno rezanega tobaka. "Na črnem trgu, kamor so bili izdelki namenjeni, bi s prodajo cigaret, izdelanih iz skupne količine zaseženega tobaka pri hudodelski združbi, državni proračun prikrajšali za okoli 6,8 milijona evrov, skupno pa bi s prodajo navedenih tobačnih izdelkov pridobili protipravno premoženjsko korist za približno 11,6 milijona evrov," so še pojasnili policisti.
Poleg ponarejanja tudi davčne utaje
Na podlagi evropskega naloga za prijetje sta bila v Sloveniji in na Hrvaškem prijeta dva člana mednarodne organizirane hudodelske združbe. Policisti glede na preiskavo sumijo, da so člani hudodelske združbe zagrešili tudi davčne utaje, zaradi česar mariborski kriminalisti nadaljujejo zbiranje obvestil in bodo o ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo.
Za kaznivo dejanje davčne zatajitve je predpisana kazen zapora od enega do osmih let, če je dejanje storjeno v hudodelski združbi, pa od treh do dvanajstih let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje