Izsiljevanja se začnejo z navidezno nenevarnim pogovorom z neznanko na družbenih omrežjih, finančna oškodovanja pa so lahko zelo visoka, od 1.700 do 5.000 evrov in več.
Resno grožnjo v letu 2015 sicer predstavljajo okužbe z izsiljevalskimi virusi, ki se širijo v priponkah elektronske pošte ali prek okužb v mimohodu (drive-by download) in zašifrirajo uporabnikove datoteke. "Virusi postajajo vse bolj napredni in uporabnikom ne puščajo nobenih bližnjic do povrnitve njihovih dokumentov," pravijo v SI-CERT-u.
V primerjavi z lanskim letom je opazna tudi 10-odstotna rast spletnih goljufij in prevar, ki ciljajo na povprečnega spletnega uporabnika. Uporabniki so pogosto ogoljufani, ko zaradi želje po dobri kupčiji spregledajo očitne znake prevare, tako pri nakupu in prodaji v spletnih oglasnikih kot pri nakupovanju v lažnih spletnih trgovinah.
Število omrežnih incidentov se sicer hitro povečuje, saj se je v zadnjih šestih letih povečalo za šestkrat. Dosedanja polletna statistika nakazuje, da bo leto 2015 primerljivo z lanskim, ko je število obravnavanih omrežnih incidentov preseglo število 2000, saj je začetek julija že prinesel tisoči incident.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje