V Gorski reševalni zvezi Slovenije opažajo, da je vsako leto več nesreč pri dejavnostih v zraku in med kolesarji, vozniki motornih sani, navadnih sani in štirikolesnikov. Posebej so pri tem obremenjeni reševalci v Tolminu, je pojasnil predsednik komisije za informiranje in analize Jani Bele.
V prvih petih mesecih letos so gorski reševalci posredovali že 136-krat, kar je precej več kot v istem lanskem obdobju, vendar so našteli manj smrtnih žrtev. Slabo vreme je vzrok za manjšo obiskanost gora in posledično manjše število nesreč, ob ponovnem lepem vremenu pa gorski reševalci pričakujejo njihov porast.
Intervencij manj, a so bile zahtevnejše
Za primerjavo, lani so gorski reševalci izvedli 346 reševalnih akcij, med katerimi je bilo okrog 60 gorniških nesreč, kar je približno enako kot v zadnjih letih. Čeprav je bilo lani manj reševalnih akcij, pa so bile te v povprečju daljše ali pa je bilo v njih več reševalcev, medtem ko je število helikopterskih reševanj ostalo nespremenjeno.
Lani se je v gorah oziroma na težko dostopnih predelih ponesrečilo 386 ljudi, 45, med katerimi je bilo 28 gornikov, jih je umrlo. Za veliko nesreč je bila kriva izčrpanost, saj se številni odpravijo v gore kljub bolezenskim težavam.
Ob tem je Bele opozoril, da so nad 2000 metri nadmorske višine in v severnih pobočjih še vedno snežne razmere. Pomembno pa je tudi, da gorniki prilagodijo izbiro cilja svojim sposobnostim in vremenskim razmeram.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje