Prizorišče kaznivega dejanja. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Prizorišče kaznivega dejanja. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

"V okviru kriminalistične preiskave smo ugotovili, da je prišlo do nesoglasij in spora med družinami, med družino osumljenega in sosedi. Vzrok spora naj bi bil očitek oziroma prepričanje osumljenca, da je oškodovanec zoper njega podal prijavo zaradi nezakonite gradnje. Spor se je nato razširil tudi na preostale člane družine," je v izjavi za javnost povedal vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Novo mesto France Božičnik.

Tistega dne naj bi poznejši oškodovanec najprej s solzivcem poškropil sorodnika osumljenca, prišlo pa je tudi do fizičnega obračuna. Takrat je v spor posegel osumljeni in s pištolo ustrelil proti oškodovancu, ta pa je skupaj z drugimi začel bežati. Osumljenec je stekel za njimi in za njimi tudi izstrelil več strelov.

"Eden izmed strelov je zadel tudi otroka v nogo. Po streljanju je osumljeni pristopil do oškodovančevega sina, ki je star 17 let, vanj uperil pištolo in sprožil, vendar strela ni bilo. Med streljanjem je bila poškodovana še ena mladoletna oseba, in sicer jo je zadel delec odbojne krogle. Dve osebi pa sta bili lažje poškodovani pri begu pred strelcem," je še povedal Božičnik.

Deklica, ki jo je strelec zadel v nogo, je ob tem dobila lahke telesne poškodbe in je bila še isti dan po zdravstveni oskrbi prepuščena v domačo oskrbo.

Pištola je bila leta 2013 ukradena na območju Celja

Sorodna novica Župan Novega mesta po streljanju v romskem naselju: "Kriva je država s svojim neukrepanjem"

Streljal je 51-letni moški iz naselja, ki so ga policisti kmalu po dogodku izsledili, aretirali in mu odvzeli prostost. Kriminalisti so med ogledom kraja kaznivega dejanja našli naboje, tulce strelnega orožja in pištolo. V nadaljevanju preiskave so ugotovili, da je bila pištola v letu 2013 ukradena ob vlomu v stanovanjsko hišo na območju PU-ja Celje.

Policisti so zaradi sporov med družinami posredovali v Šmihelu že pred tem, v četrtek in soboto. "V obeh primerih so vzpostavili javni red in mir, obravnavali so kaznivo dejanje grožnje in kršitev javnega reda in miru. Osumljenec je bil v preteklosti že obravnavan za nasilna kazniva dejanja, in sicer za kaznivo dejanje ogrožanja varnosti in za kaznivo dejanje lahke telesne poškodbe," je pojasnil Božičnik.

Kaj grozi osumljencu

Policisti so osumljenca 10. septembra privedli pred preiskovalnega sodnika s kazensko ovadbo, in sicer zaradi dveh kaznivih dejanj poskusa uboja, dveh kaznivih dejanj povzročitve lahke telesne poškodbe in enega kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. Predlagali so tudi odreditev pripora zaradi ponovitvene nevarnosti in nevarnosti uničenja sledov. Preiskovalni sodnik je po zaslišanju zoper osumljenca odredil pripor.

Za kaznivo dejanje uboja je zagrožena kazen od pet do 15 let zapora, za povzročitev splošne nevarnosti do pet let zapora, za povzročitev lahke telesne poškodbe pa do treh let zapora.
V nedeljo v večernih urah, ko so se končale policijske aktivnosti v naselju, je bila policija obveščena še o požaru na stanovanjski hiši osumljenca. Kriminalisti so potrdili, da gre za kaznivo dejanje požiga, povzročeno je bilo za približno 20.000 evrov gmotne škode.

Sledilo je več požarov

Dva dni pozneje je bila policija spet obveščena o dveh požarih v omenjenem naselju. V dopoldanskem času je zagorela počitniška prikolica, v večernih urah pa ostrešje stanovanjske hiše, oboje v lasti osumljenca, ki je bil takrat že v priporu. Preiskava požarov še poteka.

Predstavitev ugotovitev preiskave streljanja v Šmihelu

Dodatni varnostni ukrepi na območju

Vodja oddelka za splošne policijske naloge na PU-ju Novo mesto Sebastjan Virant je še povedal, da so na območju omenjene policijske uprave v prvi polovici leta obravnavali povečano število premoženjskih kaznivih dejanj, predvsem tatvin, pa tudi več nasilnih ravnanj posameznikov na prireditvah in drugih javnih krajih in kršitev, ki so motile občane. Med njimi je bilo predvajanje glasne glasbe, kurjenje odpadkov, streljanje v zrak in poškodbe javne infrastrukture.

"Največ tovrstnih ravnanj smo zaznali na območju občin Šentjernej, Škocjan in Brežice," je povedal in dodal, da so na omenjenih območjih okrepili svojo navzočnost. "Okrepljene aktivnosti izvajamo od julija in v tem času smo izvedli 5945 različnih ukrepov," je navedel.

Na varnostno obremenjenih območjih so med drugim opravili 327 intervencij in kršiteljem izdali 125 plačilnih nalogov. V 117 primerih so ugotovili kršitve iz pristojnosti drugih prekrškovnih organov, kot so primeri zanemarjanja otrok in obiskovanja osnovne šole, kurjenje in sežiganje odpadkov. Opravili so tudi 13 hišnih preiskav. "Zaradi stalne prisotnosti policije je manj kršitev, kar pozitivno ocenjujejo tudi okoliški prebivalci," je pojasnil Virant.

Pozitivno ocenjuje tudi protokol glede obveščanja in ukrepanja v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih ustanovah. Na območju PU-ja Novo mesto so bili v zadnjem času obveščeni o dveh takšnih primerih, eno za kaznivo dejanje nasilništva in drugo grožnje.