Obramba trdi, da je obtožena zaradi strahu in varovanja svojega življenja ravnala v samoobrambnem nagonu z namenom zaščite svojega življenja. Foto: BoBo
Obramba trdi, da je obtožena zaradi strahu in varovanja svojega življenja ravnala v samoobrambnem nagonu z namenom zaščite svojega življenja. Foto: BoBo

Tožilstvo Ireni Tihec očita kaznivo dejanje uboja. Kot je povedala tožilka Mateja Artenjak, je Tihec 15. aprila 2022 v stanovanjski hiši v Brunšviku moža Aleša Tihca med prepirom in njegovim predhodnim nasilnim vedenjem zabodla s kuhinjskim nožem, zaradi česar je ta po nekaj minutah umrl. Obtožena je že na septembrskem predobravnavnem naroku zavrnila očitke, zagovornica Vesna Györkös Žnidar pa je prepričana, da je njena varovanka nedolžna in je bila žrtev nasilja s strani partnerja.

Kaj se je zadnja leta dogajalo med partnerjema, ki sta bila skupaj več kot 30 let, že kot študenta, je obtožena podrobno opisala v preiskavi, tokrat pa si je pridržala pravico do zagovora v poznejši fazi sodnega postopka. Kot je zatrdila, je bila več kot štiri leta žrtev fizičnega, pred tem pa tudi psihičnega nasilja svojega moža, česar sicer nikoli ni prijavila policiji, saj si je zaradi hčera želela ohraniti družino.

Sorodna novica Obtožena za uboj moža v Brunšviku ne priznava krivde; zagovornica prepričana, da je bila samoobramba

Njun odnos naj bi se spremenil v času, ko je pokojni začel delati kot športni novinar in naj bi imel lepo plačo, medtem ko je njej očital, da premalo prispeva k družinskemu proračunu. Čeprav sta iskala parcelo za gradnjo hiše, njen mož ni bil zadovoljen z nobeno, pozneje sta se zato selila v hišo njenih staršev. To naj bi ga precej težilo in sporekel se je tudi z njeno mamo.

Opisala je več incidentov zaradi njegovega uživanja alkohola, takrat je bil tudi največkrat nasilen, čeprav pozneje niti to ni bilo potrebno, saj je imel kolerične izpade tudi brez tega. Nad njo se je znašal tudi pred hčerama, eno od njiju pa naj bi ob nekem prepiru celo želel vreči skozi okno. Razlog za prepire je bilo največkrat ljubosumje, sprva na njeno mater, pozneje pa ji je očital varanje. Obtožena je povedala, da si je občasno dopisovala s sodelavcem, a da je šlo izključno za prijateljski odnos.

Na dan tragičnega dogodka naj bi pokojni obtoženo zmerjal in pretepal, ni je izpustil iz kuhinje, grozil naj bi ji, da jo bo umoril, pa tudi, da si lahko sama izbere, na kakšen način želi umreti. Po kuhinji je opletal z nožem ter sprva grozil, da bo ubil samega sebe. Kot je povedala obdolžena, se ji je nato približal, zato je sama zagrabila prvi nož, ki ji je bil na voljo, saj bi ga sicer zagrabil njen mož. Nanj da se je napičil sam, saj mu nikakor ni želela nič hudega in je takoj zatem tudi klicala pomoč.

Sodni senat pod vodstvom sodnice Maje Balažic bo sojenje z zaslišanjem prič in izvedencev nadaljeval 7. marca, sicer pa se obtožena brani s prostosti. Obramba je namreč le nekaj dni po dogodku dosegla odpravo pripora. Tožilka Artenjak izjav ni želela dajati, po opravljenem predobravnavnem naroku pa je pojasnila, da se je za takšno obtožnico odločila po oceni dokazov, ki so jih zbrali med dosedanjim potekom postopka.

Odvetnica Györkös Žnidar je prepričana, da je obtoženo treba oprostiti obtožb, saj da se nobena ženska ni dolžna pustiti izmaličiti ali ubiti svojemu nasilnemu partnerju. Že izvedenec psihiater je po njenih besedah povedal, da se je obdolžena zaradi stopnjevanega nasilja znašla v položaju, ko lahko preživi samo eden.

Zaradi strahu in varovanja svojega življenja je ravnala v samoobrambnem nagonu z namenom zaščite svojega življenja, je poudarila odvetnica.