Zaradi gospodarske krize so Islandci množično protestirali, sledila sta padec vlade in vzpon levice na oblast. Foto: EPA
Zaradi gospodarske krize so Islandci množično protestirali, sledila sta padec vlade in vzpon levice na oblast. Foto: EPA

Premierka Johanna Sigurdardottir je dva tedna po zmagi na parlamentarnih volitvah napovedala, da bo vlada parlament zaprosila za zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj z EU-jem, kdaj naj bi se pogajanja začela, pa premierka ni razkrila.

Socialdemokrati Sigurdardottirjeve so vstopu v EU naklonjeni, saj menijo, da sta članstvo in sprejetje evra najboljši rešitvi za državo, ki se je zaradi gospodarske krize znašla na robu bankrota, njihovi partnerji v vladi, Levi zeleni, pa vstopu nasprotujejo. Ker je tudi del opozicije naklonjen članstvu v evropski povezavi, naj bi parlament vladni predlog podprl.

Naklonjeni pogajanjem, članstvu manj
Zadnje raziskave kažejo, da od okoli 320.000 Islandcev 61,2 odstotka podpira pogajanja z EU-jem, 29,6 jih nasprotuje pogajanjem, 39 odstotkov pa jih nasprotuje članstvu, približno toliko pa jih podpira članstvo. Okoli petina je še neopredeljenih.

Evropski komisar za širitev Olli Rehn je večkrat poudaril, da bi pogajanja z Islandijo, če bi se odločila za ta korak, stekla zelo hitro. Edino težavno poglavje bi bilo ribištvo, ena glavnih gospodarskih panog na Islandiji, ki se boji, da bi bila na tem področju preveč odvisna od Bruslja.

T. V.