Ob robu zasedanja Evropskega parlamenta v Strasbourgu je Reinfeldt spomnil, da postopek ratifikacije Lizbonske pogodbe še vedno ni končan na Poljskem, Češkem in v Nemčiji ter na Irskem, kjer bodo o novi pogodbi znova odločali na referendumu 2. oktobra letos. Sprememba, ki bi jo prinesla ratifikacija Lizbonske pogodbe, je tudi ta, da bi se predsedovanje EU-ju iz zdajšnjih šestih mesecev podaljšalo na dve leti in pol.
Zelena Evropa
Reinfeldt je med prednostnimi nalogami švedskega predsedovanja izpostavil okoljevarstvena vprašanja. "Z vami bi rad napisal zgodbo, kako smo skupaj preprečili nadaljnje podnebne spremembe," je v govoru 736 novoizvoljenim evropskim poslancem dejal švedski premier.
Švedska, ki je 1. julija 2009 od Češke prevzela predsedujoči stolček, si bo tako prizadevala, da bi EU podpisal pogodbo o zelenih ukrepih še pred sestankom Združenih narodov, ki bo decembra letos. Vprašanja reševanja okoljevarstvenih ukrepov so med gospodarsko krizo težje rešljiva, saj imajo države težave v domačem gospodarstvu in tako s težavo del proračuna namenijo za zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida v industriji.
"Časa je malo, a je še vedno na naši strani. Vendar moramo ukrepati hitro," je dejal Reinfeld, ki je podnebne spremembe označil kot "najpomembnejšo temo naše generacije".
Kako rešiti Evropo iz gospodarske krize?
Reinfeldt ima rešitev tudi za gospodarsko krizo, za katero potrebujemo "koordinirano strategijo", saj se politika posojil podjetjem v krizi na račun davkoplačevalskega denarja ne more nadaljevati. Ob tem je izpostavil, da med recesijo ne smemo pozabiti na ljudi, ki so ostali brez dela. "Nevzdržno je, da trije izmed desetih Evropejcev, ki so delovno sposobni, nimajo dela," je še dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje