Mesić je še dejal, da se Slovenija za svoj izhod na morje lahko zahvali Hrvatom, predvsem zaradi gibanja partizanskih enot v drugi svetovni vojni. Foto: MMC RTV SLO
Mesić je še dejal, da se Slovenija za svoj izhod na morje lahko zahvali Hrvatom, predvsem zaradi gibanja partizanskih enot v drugi svetovni vojni. Foto: MMC RTV SLO
Stipe Mesić
Hrvaški predsednik je svoji izjavi očitno pozabil med drugim tudi na celoten IX. korpus. Foto: EPA

Kot smo se morali navaditi na Bushizme, nas bo do konca njegovega mandata zagotovo doletelo že nekaj Mesićizmov te vrste. Škoda.

Jelko Kacin

Enak mejni spor, kot ga ima Slovenija s Hrvaško danes, je imela tudi, ko je sama vstopala v Evropsko unijo, zato bi bilo v zvezi s tem potrebne nekaj načelnosti, je dejal Stipe Mesić med predavanjem na zagrebški fakulteti za politične znanosti. Dodal je, da Slovenija ni problem Hrvaške, ampak Evropske unije, torej naj Evropska unija razreši zadevo.

Za komentar smo zaprosili tudi predsednika Zveze združenj borcev za vrednote NOB-ja Janeza Stanovnika, ki pa je za MMC pojasnil, da bo v soboto v Zagrebu slovesnost ob 65. obletnici ustanovitve 10. zagrebškega korpusa, kamor odhaja tudi sam in da se bo takrat odzval na izjave hrvaškega predsednika Mesića, prej pa o tem ne namerava govoriti.

Mesić: Slovenija upa, da bo problem zamrznjen
Hrvaška ne more sprejeti slovenskih zahtev po vsem Piranskem zalivu, saj je Badinterjeva komisija določila, da meje nekdanjih jugoslovanskih republik postanejo meje novonastalih držav. Mesić je ob tem še poudaril, da Hrvaška sprejema mednarodno arbitražo, Slovenija pa to zavrača in verjame, da bo meddržavno vprašanje, dokler se ne najde ustreznejša rešitev, enostavno zamrznjeno.

Mesić je še dejal, da se Slovenija za svoj izhod na morje lahko zahvali Hrvatom, predvsem zaradi gibanja partizanskih enot v drugi svetovni vojni. Slovenske partizanske enote so se premikale proti avstrijski meji, hrvaške pa so bile hude boje v Istri vse do Trsta in osvojile Trst. Če torej hrvaški partizani ne bi osvobodili tega prostora, bi danes Slovenija gledala na morje z 20-kilometrske razdalje.

Kacin: Mesić smeši samega sebe in Hrvaško državo
Na izjavo se je odzval slovenski evroposlanec Jelko Kacin, ki meni, da je to, čeprav je bila izrečena po pomoti, v Mesićevi "prislovični prostodušnosti še vedno javna izjava najvišjega predstavnika hrvaške države."

"Populizem ni način, ki bi bil primeren za predsednika države in ne prispeva k dobrososedskim odnosom. Ne le, da izjava ni prijateljska, je tudi nedostojna. Čeprav se zdi, da z njo žali slovenska čustva, pa v svojem bistvu gospod predsednik pravzaprav smeši samega sebe in
Hrvaško državo."

Kacin še dodaja: "Kot smo se morali navaditi na Bushizme, nas bo do konca njegovega mandata zagotovo doletelo že nekaj Mesićizmov te vrste. Škoda."

Zavod 25. junij: To je le še eno opozorilo slovenski politiki
Na Mesićev poskus potvarjanja zgodovinskih dejstev so se odzvali tudi v Zavodu 25. junij, kjer menijo, da je to le "še eno opozorilo slovenski politiki, naj bo odločna in zelo previdna, ko gre za dogovarjanje s hrvaškim političnim vodstvom. Če se danes, ko rabijo slovensko podporo, poslužujejo takšnih potvarjanj zgodovine s ciljem, da bi obdržali zasedene dele slovenskega ozemlja in morja, se lahko vprašamo, kako se bodo obnašali, če do vključitve Hrvaške v EU in NATO mejnih vprašanj ne bomo rešili."

A. M. / B. K.

Kot smo se morali navaditi na Bushizme, nas bo do konca njegovega mandata zagotovo doletelo že nekaj Mesićizmov te vrste. Škoda.

Jelko Kacin